O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Gdańsku odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Anny Walentynowicz

Na budynku NSZZ "Solidarność" w Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą opozycjonistkę w czasach PRL i działaczkę związku Annę Walentynowicz.

 Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz. Fot. PAP/Adam Warżawa
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz. Fot. PAP/Adam Warżawa

W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz syn Anny Walentynowicz.

Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział: "zebraliśmy się w tym miejscu, aby wypełnić obowiązek wobec pamięci historycznej, wobec Polski i polskiego Gdańska odsłaniając tablicę matki naszej współczesnej niepodległości i matki 'Solidarności' Anny Walentynowicz."

"Jesteśmy wszyscy tutaj też, aby jasno zaprotestować przeciwko usuwaniu symboli wolności i niepodległości w Gdańsku, ale także w całej dzisiejszej Polsce. By mocno wykrzyczeć, że ta walka z symbolami pamięci we współczesnej Polsce skończy się klęską rzeczników amnezji, bo mamy Instytut Pamięci Narodowej i mamy NSZZ +Solidarność, którzy nigdy nie pozwolą aby nasi bohaterowie zniknęli z przestrzeni wolnej Polski" - mówił w Gdańsku Nawrocki.

Nawrocki powiedział, że w NSZZ "Solidarność", a później w największym w bloku komunistycznym ruchu społecznym, 54 proc. stanowiły kobiety, a jedną z najważniejszych z nich była właśnie Anna Walentynowicz, a za jej sprawą i w jej obronie Stocznia Gdańska stanęła w sierpniu 1980 r.

Więcej

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą w Tatrach Słowackich, tablice upamiętniające Jerzego kukuczkę i Wandę Rutkiewicz. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Wiktorówki, Osterwa, Dolina Żarska - miejsca upamiętnienia ofiar gór

Prezes IPN podkreślił, że w drobnym ciele Walentynowicz był wielki duch i chęć służby wartościom przez całe życie.

Anna Walentynowicz urodziła się w 1929 r. we wsi Sienne niedaleko Równego na Wołyniu (obecnie Ukraina), zginęła 10 IV 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku (Rosja). Była opozycjonistką w PRL, współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych i działaczką NSZZ "Solidarność".

W sierpniu 1980 r. została zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. Żądanie jej przywrócenia stało się 1. postulatem strajku w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł w sierpniu 1980 r. W stanie wojennym była internowana, zwolniona z pracy i skazana na więzienie w zawieszeniu. (PAP)

kszy/ dki/ kp/

Zobacz także

  • Europosłanka, wdowa po prezydencie Adamowiczu Magdalena Adamowicz, poseł KO Piotr Adamowicz oraz córka prezydenta Teresa Adamowicz podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi w Europejskim Centrum Solidarności, fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk. W ECS odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza [NASZE WIDEO]

  • Kadr z filmu "W samo południe", fot. PAP/DPA
    Specjalnie dla PAP

    Twórca oscarowych filmów "W samo południe" i "Stąd do wieczności" urodził się w Polsce

  • Zdemontowane tablice na cmentarzu we Włodzimierzu Fot. Mediazona

    W Rosji zdemontowano kolejne tablice pamiątkowe, poświęcone polskim ofiarom sowieckich represji

Serwisy ogólnodostępne PAP