W Świnoujściu powstanie "jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych w Europie". Orlen rozpoczyna prace

2023-10-11 12:09 aktualizacja: 2023-10-11, 15:30
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (C), prezes koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek (L) oraz wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk (P) w Świnoujściu Fot. PAP/Marcin Bielecki
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (C), prezes koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek (L) oraz wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk (P) w Świnoujściu Fot. PAP/Marcin Bielecki
Orlen zaczyna w Świnoujściu budowę portu instalacyjnego na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej - ogłosił prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, to rozpoczęcie budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ocenił, że na Pomorzu Zachodnim trwa największy w historii proces inwestycyjny.

Zaczynamy budować pierwszy port instalacyjny w Świnoujściu, "jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych w Europie" - oświadczył Daniel Obajtek na konferencji w Świnoujściu. Jak dodał, "rozpoczynamy budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1200 MW".

"Uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia i mamy decyzję inwestycyjną" - zaznaczył i przypomniał, że we wrześniu Orlen zapewnił sobie finansowanie w wysokości 20 mld zł dla tego projektu.

Obajtek podkreślił, że Orlen ma już cały łańcuch dostaw związany z inwestycją; wskazał, że Szczecinie będą produkowane gondole do turbin Vestas i że farma ma zacząć produkować energię elektryczną w 2026 r. 

Gróbarczyk: dzięki tej inwestycji powstanie 1000 miejsc pracy

"Na Pomorzu Zachodnim, na niespotykaną w historii skalę trwa proces inwestycyjny, ekspansja inwestycyjna, która ma przede wszystkim stworzyć niezwykle ważny, istotny, a przede wszystkim bezpieczny region" - powiedział Gróbarczyk podczas konferencji z okazji rozpoczęcia w Świnoujściu budowy portu instalacyjnego dla offshore przez Orlen.

Dodał, że dzięki tej inwestycji powstanie 1000 miejsc pracy.

Przypomniał, że zrealizowano już tor żeglugowy ze Szczecina do Świnoujścia pozwalający na przyjmowanie w Szczecinie znacznie większych jednostek niż dotąd, w Terminalu LNG w Świnoujściu zbudowano pirs pozwalający na eksport gazu.

"Parę dni temu został oddany nowy terminal promowy w Świnoujściu (...) pozwalający na obsługę większych jednostek" - dodał Gróbarczyk.

Wiceminister zwrócił uwagę, że uzyskano już pozwolenie środowiskowe na budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu i zakończył się pierwszy przetarg w zakresie analizy nawigacyjnej pozwalający na rozpoczęcie budowy nowego podejścia do zespołu portów Szczecin - Świnoujście. 

Łukaszewska-Trzeciakowska: w transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

"W procesie transformacji energetyczne spółki skarbu państwa mają kluczową rolę" - wskazała pełnomocnik. Dodała, że biorą i będą brały w nim udział. Wymieniała budowę elektrowni jądrowych, elastycznych źródeł gazowych i OZE, "w tym najbardziej stabilnego z niestabilnych czyli offshore".

"I tak się składa, ze spółka Orlen wszystkie te inwestycje ma w swoim wolumenie, mają je również inne koncerny energetyczne z domeny Skarbu Państwa. Mają je Polskie Elektrownie Jądrowe, Gaz-System przy tym pracuje. (...) PSE, które są operatorem naszych sieci, które też musimy rozbudować - 61 mld zł w to włożymy" - wyliczała pełnomocnik. "W ten sposób budujemy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Kapitał ma narodowość" - podkreślała.

Trzeciakowska-Łukaszewska wyjaśniała również, że projekty te wymagają szeregu inwestycji towarzyszących jak np. port dla offshore, który będzie dostarczać komponenty do farm, drogi, koleje, pirs do elektrowni jądrowej, który dostarczy tam również wielkie elementy. "To są kolejne miliardy złotych, które pompowane są w lokalne gospodarki. Krajowa na tym zyska bardzo, ale również te lokalne, a może przede wszystkim lokalne. Te tysiące, dziesiątki tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy, które powstaną w trakcie i po zakończeniu tych inwestycji" - podkreśliła.

"To jest dobry i ważny dzień dla spółek. Jak zawsze dotrzymujemy harmonogramu i słowa. (...) To ważny dzień dla regionu. Świnoujście jest centrum offshorowym Polski. Tu się przeniosło serce energetyczne kraju" - oceniła Łukaszewska-Trzeciakowska.

autorzy: Łukasz Pawłowski, Anna Bytniewska

kno/