O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Warszawa ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego

Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka na pięć kolejnych sezonów artystycznych. Zgłoszenia kandydatur można składać do 8 kwietnia.

Teatr Dramatyczny, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Teatr Dramatyczny, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ratusz poinformował na stronie internetowej, że wśród wymagań stawianych kandydatom/kandydatkom są między innymi: wykształcenie wyższe, minimum 5-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów teatralnych, pracy w instytucji kultury lub organizacji pozarządowej w obszarze kultury, a także minimum 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem.

Osoby startujące w konkursie są zobowiązane do pisemnego opracowania 5-letniego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru. Szczegóły dotyczące wymagań wobec startujących w konkursie zawarte są w zarządzeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zgłoszenia można składać do 8 kwietnia.

Jak podkreślono w komunikacie, Miasto Stołeczne Warszawa oczekuje, że Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka będzie łączył poszanowanie tradycji teatralnego rzemiosła z poszukiwaniem nowoczesnych form scenicznych i dbałością o wysoki poziom artystyczny.

Więcej

Monika Strzępka, fot. PAP/Tomasz Gzell

Monika Strzępka odwołana ze stanowiska. Napisała wiadomość do pracowników teatru

"Teatr powinien być instytucją odpowiedzialną, posiadającą spójną misję i wizję oraz rozwijającą aktywną i świadomą publiczność, która się z nim utożsamia. Instytucja powinna zadbać o komfort i oczekiwania dotychczasowej publiczności, ale także otwierać się na nowych odbiorców i nowe odbiorczynie, w tym młodych dorosłych, proponując im odpowiednie spektakle i aktywności, w tym także działania edukacyjne" - wskazano.

W ogłoszeniu konkursowym zwrócono uwagę na sytuację kryzysową w Teatrze i na potrzebę stworzenia planu naprawczego. Zaznaczono, że przeciwdziałanie sytuacjom konfliktowym w zespole, tworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca pracy powinno być istotnym aspektem programu przyszłego dyrektora bądź przyszłej dyrektorki.

5 stycznia ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy została odwołana Monika Strzępka. Obowiązki dyrektora pełni teraz Mariusz Guglas, dotychczasowy wicedyrektor teatru.

Więcej

Monika Strzępka Fot. PAP/Tomasz Gzell

Aktorzy zarzucają jej nadużycia. Monika Strzępka: nie stosuję przemocy, to nie są moje narzędzia reżyserskie

Władze Warszawy podjęły taką decyzję w związku z nierealizowaniem przez dyrektorkę zapisów umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury i programu działania teatru.

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka powstał w 1949 r., od 1955 r. jego siedzibą jest Pałac Kultury i Nauki. Od tamtego czasu zrealizowano w nim wiele ważnych przedstawień, w których grał szereg znakomitych aktorów i aktorek. Podczas sprawowania funkcji dyrektora przez Gustawa Holoubka, instytucja zyskała status głównego ośrodka teatralnego w Warszawie oraz jednego z najważniejszych w Polsce. Od 2023 roku Gustaw Holoubek jest oficjalnym patronem instytucji.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

nl/

Zobacz także

  • Aktorzy podczas pokazu medialnego spektaklu "Wczoraj byłaś zła na zielono". Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Spektakl "Wczoraj byłaś zła na zielono" - opowieść o matce i córce od dzisiaj na deskach Teatru Dramatycznego [NASZE ZDJĘCIA]

  • Wojciech Faruga. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski

    Wojciech Faruga zostanie powołany na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie 

  • Aktorzy Marek Cichucki (L) i Arleta Godziszewska (P) podczas próby medialnej spektaklu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki "Małe zbrodnie małżeńskie" w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku. fot. PAP/Artur Reszko

    Premiera spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie" Teatru Dramatycznego w Białymstoku

  • Aktorka Marianna Linde oraz kompozytorka Maniucha Bikont podczas próby medialnej spektaklu "Antygona w Molenbeek" na podstawie dramatu Stefana Hertmansa, w przekładzie Jerzego Kocha i reżyserii Anny Smolar na Małej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

    "Współczesna interpretacja Antygony". W czwartek w Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Antygony w Molenbeek"

Serwisy ogólnodostępne PAP