Jak wyjaśniła, "pośród rzeźb z kolekcji króla Stanisława Augusta publiczność będzie miała okazję podziwiać niemal 5 tys. róż od kilkudziesięciu wystawców".
Przypomniano, że "wystawą 'Royal Rose 2024' Muzeum Łazienki Królewskie powraca do tradycji organizowania ekspozycji kwiatowych w tej królewskiej rezydencji". "Pierwsza taka wystawa odbyła się bowiem w Łazienkach w 1882 r." - napisano.
Wyjaśniono, że "organizatorami tegorocznego wydarzenia są Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO NOT". "Wystawa uświetni obchody 65-lecia SITO NOT – organizacji, która zrzesza ogrodników z całego kraju i wielokrotnie organizowała wystawy florystyczne w historycznej oranżerii Łazienek Królewskich" - czytamy w przesłanej informacji.
"Aranżacja wystawy powstanie pod okiem specjalistów z Klubu Florystów Polskich SITO pod kierunkiem mistrza florystyki, Anny Nizińskiej. Róże będą prezentowane pojedynczo lub w kompozycjach florystycznych, a część z nich weźmie udział w konkursie na najpiękniejszą różę ciętą" - napisano. "Poza konkursem pojawią się m.in. okazy z Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż Ogrodu Botanicznego w Powsinie, 150 róż zapachowych w 15 odmianach zaprezentowanych przez Polskich Hodowców Róż, Królowa Warszawy Zamku Królewskiego w Warszawie, a także Marszałkowa Aleksandra Piłsudska – róża wyhodowana dla Muzeum Łazienki Królewskie. Będzie to także okazja, by zobaczyć słynną francuską różę Maréchal Niel, którą podczas pierwszej wystawy florystycznej w 1882 r. zaprezentował ogrodnik Łazienek Królewskich i która zachwyciła publiczność" - wyjaśniono, dodając, że "swój kunszt florystyczny zaprezentują także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kutno Miasto Róż".
Wystawie będą towarzyszyć liczne wydarzenia – pokazy i warsztaty przeprowadzane przez mistrzów florystyki, konferencja różana, warsztaty z tworzenia kwiatów z bibuły i krepiny, a także pokazy mody floralnej oraz prac z zakresu rysunku botanicznego.
Więcej informacji o wystawie "Royal Rose 2024" znaleźć można na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/royal-rose-2024
Patronat honorowy nad ekspozycją sprawują Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach oraz Polskie Towarzystwo Różane.
grg/ pp/