Wiceminister spraw wewnętrznych: będą podejmowane czynności, aby były prezes RARS został doprowadzony do aresztu

2024-08-26 11:01 aktualizacja: 2024-08-26, 13:34
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek zapewnił w Studiu PAP, że służby podejmą wszelkie czynności, aby były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych został doprowadzony do aresztu.

"Te osoby, w stosunku do których jest nakaz doprowadzenia do sądu, tymczasowego aresztowania, wcześniej czy później trafią przed oblicze sądu. Trafią do aresztu. W ramach współpracy międzynarodowej takie poszukiwania kończą się sukcesami, więc to jest kwestia czasu" - podkreślił Mroczek.

Według ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. oraz biznesmen Paweł Sz. przebywają poza granicami Polski. Mroczek był pytany przez PAP, czy za mężczyznami zostanie wystawiony międzynarodowy nakaz aresztowania.

"Będą podejmowane wszystkie czynności, aby były prezes Agencji został doprowadzony do aresztu, i aby mogło skutecznie trwać postępowanie karne w tej sprawie" - powiedział wiceszef MSWiA.

Biznesmen Paweł Sz. miał już wystąpić o list żelazny. Według informacji "Rz" list żelazny chce uzyskać także Michał K. Jak mówił PAP Mroczek, decyzja w tej sprawie należy do prokuratora, który może dać czas służbom na doprowadzenie Michała K. oraz Pawła Sz. przed oblicze sądu.

"Prokurator w tej sprawie będzie się kierował przede wszystkim dobrem postępowania i będzie podejmował takie decyzje, które będą temu służyły. Jeżeli jest szansa na to, żeby wykonać orzeczenie sądu i doprowadzić do aresztu byłego prezesa Agencji, to z całą pewnością da czas na to, by te czynności przeprowadzić" - podkreślił wiceminister.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła 1 grudnia 2023 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 r. sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach.

Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".

W lipcu zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy, prokuratura postawiła dyrektorce biura zakupów RARS Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P.

kno/