Wiceszef MSWiA: musimy ograniczyć procesy imigracyjne

2024-10-16 09:34 aktualizacja: 2024-10-16, 12:51
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk. Fot. PAP/Paweł Supernak
Musimy ograniczyć procesy imigracyjne, aby zobaczyć, jak integrują się cudzoziemcy w polskim społeczeństwie - powiedział w TOK FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk, który pracował nad strategią migracyjną.

Wiceminister podkreślił, że Polska przekształciła się z państwa typowo emigracyjnego w emigracyjno-imigracyjne. "Zmieniamy ten status najszybciej w historii migracji na świecie. Musimy sobie zdawać sprawę, jakie są związane z tym konsekwencje i wyzwania. Nieodpowiedzialne byłoby kontynuowanie polityki z ostatnich lat" - ocenił.

W związku z tym w strategii znajduje się zapis mówiący, że cudzoziemcy powinni respektować normy i zasady społeczne, które obowiązują w Polsce.

Strategia migracyjna proponuje kryteria dostępu cudzoziemców do rynku pracy, tak aby uzupełniali oni niedobory w zawodach deficytowych, a jednocześnie nie kreowali potencjalnych nowych wyzwań dla stabilnej sytuacji zatrudnieniowej w Polsce.

Wiceszef MSWiA poinformował, że wśród kryteriów wskazanych w dokumencie, które miałyby być brane pod uwagę przy przyjmowaniu do Polski pracowników z zagranicy znalazła się w nim m.in. perspektywa wypracowania systemu punktowego (decyduje o przyznaniu zgody na wjazd do kraju).

"Większość państw dokonuje selektywności w doborze migrantów, których z różnych powodów potrzebuje. W przypadku strategii są tu dwa kryteria - państwa i kwalifikacji" - powiedział.

W przypadku kryterium państwa, z którego pochodzi cudzoziemiec brane jest pod uwagę, czy Polska ma podpisaną z nim umowę o readmisji (pozwala na odesłanie przebywającej nielegalnie osoby do kraju, z którego przybyła) oraz, czy łączy je z Polską współpraca gospodarcza.

Strategię migracyjną na lata 2025-2030 "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo" rząd przyjął we wtorek. (PAP)

akar/ mark/ ktl/ pap/