W środę po południu premier Indii Narendra Modi przybył do Warszawy. To pierwsza od 45 lat wizyta szefa indyjskiego rządu w Polsce. Modi w czwartek spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.
W tym roku świętujemy 70 lat od nawiązania 🇵🇱🇮🇳 stosunków dyplomatycznych.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) August 21, 2024
Wicemin. @WTBartoszewski o znaczeniu pierwszej od 45 lat wizyty premiera Indii w Polsce ⬇️ pic.twitter.com/uHmNuqJ5dT
Bartoszewski był pytany przez dziennikarzy, jakie są główne tematy, które polski rząd planuje omówić z rządem Indii. "Po pierwsze chcemy podpisać strategiczne partnerstwo, mamy takie strategiczne partnerstwo z Koreą (Południową), z Japonią i z Chinami. I najwyższy czas, żebyśmy mieli takie kompletne porozumienie (z Indiami), które obejmuje de facto wszystko, ponieważ są to regularne kontakty polityczne, kontakty dyplomatyczne, kontakty biznesowe, kontakty naukowe oraz w sferze kultury" - powiedział wiceszef MSZ.
Podkreślił, że ostatni raz premier Indii przyjechał do Polski w 1979 r. "(Narendra Modi) to jest pierwszy premier Indii, który przyjeżdża do wolnej Polski, a nie do komunistycznej, która już wtedy się waliła, to był późny Gierek, to był już rozpad systemu" - zwrócił uwagę Bartoszewski.
Dodał, że dzisiaj Polska jest 21. gospodarką świata, Indie piąta.
"Nareszcie zaczynamy mieć właściwy poziom stosunków politycznych i dyplomatycznych" - powiedział Bartoszewski. Dodał, że Indie dostrzegły, że Polska jest szóstą gospodarką w UE i chcą się wznieść na inny poziom współpracy politycznej i gospodarczej. "Mówimy o współpracy w sektorze rolniczym, sektorze IT, sektorze bezpieczeństwa, w sektorze nowych technologii, zwłaszcza technologii proekologicznych, a co więcej Indie są bardzo rozwinięte w przemyśle kosmicznym" - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
"Chcemy również rozszerzać turystykę do Indii, LOT będzie planował nowe loty w tamtym kierunku" - dodał wiceszef MSZ.
Właśnie wylądowałem w Polsce. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnych punktów agendy. Wizyta ta nada rozpędu relacjom indyjsko-polskim i przyniesie korzyści naszym obu narodom. pic.twitter.com/6ewIUel50w
— Narendra Modi (@narendramodi) August 21, 2024
Mówiąc o wymiarze międzynarodowym wizyty Modiego, Bartoszewski powiedział, że Polska przybliża Indiom nasz sposób widzenia nt. wojny na Ukrainie. "Tłumaczymy naszym przyjaciołom z Indii, że mamy do czynienia z pierwszą imperialną, kolonialną wojną w XXI wieku, tłumaczymy, że Rosjanie chcą po prostu przywrócić sobie byłą kolonię. I to jest argument, który przemawia do wyobraźni Indii, bo Indie 77 lat przestały być kolonią" - powiedział Bartoszewski.
Pytany był też jakie będzie znaczenie wizyty Modiego na Ukrainie. "Będzie to miało znaczenie, ponieważ to pokazuje, że Ukraina jest postrzegana jako niepodległe, suwerenne państwo przez rozmaite kraje, które może nie graniczą z nią, ale premier Modi jedzie tam podkreślić, że to jest jeden z równoprawnych członków ONZ i jedzie tam spotkać się z prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim. To symbolicznie i wizerunkowo ma duże znaczenie, jest to bardzo pozytywny ruch" - podkreślił Bartoszewski.
Wizyta premiera Modiego w Polsce ma miejsce w roku 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.
Po wizycie w Polsce premier Indii uda się do Kijowa. (PAP)
kh/