Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie o współpracy obronnej

2024-10-23 15:52 aktualizacja: 2024-10-23, 17:43
Boris Pistorius i John Healey. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Boris Pistorius i John Healey. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i Niemiec, John Healey i Boris Pistorius, podpisali w Londynie umowę o współpracy obronnej pomiędzy obydwoma państwami, która ma być odpowiedzią na coraz bardziej agresywną politykę Rosji.

Zgodnie z umową, niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall utworzy w Wielkiej Brytanii nową fabrykę produkującą lufy do dział artyleryjskich, wskutek czego powstanie 400 miejsc pracy, oba kraje będą wspólnie pracować nad rozwojem dronów i przy opracowywaniu nowego pocisku dalekiego zasięgu, zaś niemieckie samoloty nadzoru morskiego będą okresowo patrolować północny Atlantyk z bazy RAF Lossiemouth w Szkocji. Celem tych patroli ma być zabezpieczenie podmorskich kabli przed możliwym sabotażem dokonywanym przez rosyjskie okręty podwodne.

"Dzisiejszy dzień jest ważny dla stosunków brytyjsko-niemieckich i historii naszych dwóch krajów. (Ta umowa) to siła napędowa naszej skupionej na NATO strategii obronnej Wielkiej Brytanii i naszego resetu stosunków Wielkiej Brytanii z Europą. W bardziej niebezpiecznym świecie sojusznicy są naszą strategiczną siłą i musimy więcej robić razem" - powiedział John Healey na konferencji prasowej po podpisaniu umowy, nazwanej porozumieniem z Trinity House.

Rządząca od lipca Partia Pracy jeszcze przed przejęciem władzy obiecywała zbudowanie bliższych więzi wojskowych z Niemcami, co ma być częścią zapowiadanego przez nią szerszego resetu relacji z krajami Unii Europejskiej.

"Nie możemy przyjmować bezpieczeństwa w Europie za pewnik. Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, ogromnie zwiększa produkcję broni i wielokrotnie przeprowadzała ataki hybrydowe na naszych partnerów w Europie Wschodniej. Porozumieniem z Trinity House pokazujemy, że sojusznicy NATO zdali sobie sprawę z tego, czego wymagają te czasy i są zdeterminowani, aby poprawić swoje zdolności odstraszania i obrony" - dodał Pistorius.

Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśliło, że fabryka Rheinmetall, której lokalizacji jeszcze nie ustalono, ma wykorzystywać do produkcji brytyjską stal wytwarzaną przez niedawno przejętą przez rząd fabrykę Sheffield Forgemasters, a oczekuje się, że pierwsze lufy dział artyleryjskich zejdą z linii produkcyjnej w 2027 roku. Wielka Brytania przestała sama je wytwarzać ponad dekadę temu.

Porozumienie obejmuje również zobowiązanie do opracowania nowego pocisku dalekiego zasięgu, który według resortu obrony będzie bardziej precyzyjny i będzie mógł być wystrzeliwany dalej niż jakiekolwiek obecnie używane systemy - brytyjski Storm Shadow i niemiecki Taurus. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Niemcy odmówiły dostarczenia Ukrainie pocisku manewrującego Taurus. Wielka Brytania i Niemcy mają też współpracować przy opracowywaniu dronów, które mogłyby latać razem z odrzutowcami Typhoon obsługiwanymi przez oba kraje.

Wielka Brytania i Niemcy są krajami, które w kwotach bezwzględnych najwięcej wydają na obronność spośród europejskich członków NATO i również w liczbach bezwzględnych najwięcej przekazały na pomoc Ukrainie. Wielka Brytania ma już podobny pakt wojskowy z Francją, który w 2010 roku podpisali ówczesny premier David Cameron z ówczesnym prezydentem Nicolasem Sarkozym.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jpn/ ał/