Władimir Putin rządzi Rosją blisko ćwierć wieku. "Przez te 25 lat widziałem różnych Putinów"

2024-12-30 19:01 aktualizacja: 2024-12-31, 08:23
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXANDER KAZAKOV / KREMLIN / POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXANDER KAZAKOV / KREMLIN / POOL
Korespondent BBC w Moskwie Steve Rosenberg wspomina, że gdy Borys Jelcyn przekazywał władzę Władimirowi Putinowi kazał mu "zaopiekować się Rosją". Wkrótce minie 25 lat odkąd rządzi Putin. W artykule zamieszczonym na portalu BBC Rosenberg podsumowuje wpływ wojny przeciwko Ukrainie na sytuację Rosjan.

"Nigdy nie zapomnę sylwestra 1999 roku (...). Nagle pojawił się wtedy news: prezydent Rosji Borys Jelcyn złożył urząd" - wspomina Rosenberg, który był wtedy producentem w biurze BBC w Moskwie.

Po rezygnacji prezydenta jego obowiązki - zgodnie z rosyjskim prawem - przejął urzędujący premier. Trzy miesiące później Putin wygrał wybory prezydenckie - przypomina autor.

Pożegnalnym apelem Jelcyna do Putina było, aby zatroszczył się o Rosję. "W miarę jak zbliża się trzeci rok wojny Rosji przeciw Ukrainie, wspominam te słowa coraz częściej" - pisze Rosenberg.

Wojna, którą rozpętał Putin ma katastrofalne skutki dla Ukrainy, ale ma też dotkliwe konsekwencje dla Rosji - ocenia korespondent BBC.

Rosjanie ponoszą ciężkie straty na froncie, ich miasta znalazły się pod ostrzałem, Ukraińcy okupują część obwodu kurskiego, zagraniczne sankcje sprawiły, że rosyjska gospodarka znalazła się pod presją. Co więcej, sytuacja demograficzna kraju jest bardzo zła, nasiliły się też represje - wylicza Rosenberg.

"Przez te 25 lat widziałem różnych Putinów. I nie ja jeden" - kontynuuje.

"Putin, którego poznałem (...), który współtworzył Radę NATO-Rosja, jest bardzo różny od tego megalomana z chwili obecnej" - powiedział Rosenbergowi były sekretarz generalny NATO lord George Robertson. "Człowiek, który stał koło mnie w maju 2002 roku i powiedział, że Ukraina jest suwerennym i niepodległym krajem (...), jest teraz tym człowiekiem, który mówi, że Ukraina nie jest państwem narodowym" - dodał.

Jednym z możliwych wyjaśnień zmian jakie nastąpiły w Putinie może być jego "paląca ambicja", by przywrócić Rosji międzynarodową pozycję Związku Sowieckiego, który uznawany był za drugie mocarstwo świata - ocenił Robertson. Rosenberg pisze, że jest skłonny podzielić tę opinię.

Podczas dorocznej długiej konferencji prasowej organizowanej w grudniu Putin powiedział Rosenbergowi, że "cofnął Rosję znad przepaści" i robi wszystko, by "sprawić, że Rosja jest niezależnym, suwerennym krajem", czego nie zapewniłby lekceważony przez Zachód Jelcyn.

Putin stara się więc prezentować jako obrońca suwerenności Rosji; "czy robi to, by usprawiedliwić po fakcie wojnę przeciw Ukrainie? Czy też naprawdę wierzy we własną wersję współczesnej historii Rosji?" - zastanawia się korespondent BBC.

"Wciąż nie jestem pewien (...). Odpowiedź na to pytanie może wpłynąć na to jak skończy się wojna i w jakim kierunku pójdzie Rosja" - konkluduje Rosenberg. (PAP)

fit/ ap/ grg/