O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Władze Estonii podpisały największy w historii kraju kontrakt zbrojeniowy

Ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali w poniedziałek umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy z branży zbrojeniowej Diehl Defence; zamówienie o wartości 400 mln euro jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii - poinformowała agencja BNS.

System IRIS-T SLM. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE (zdjęcie ilustracyjne)
System IRIS-T SLM. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE (zdjęcie ilustracyjne)

"Rozwój estońskiej obrony narodowej osiągnął kolejny kluczowy punkt; podpisana umowa ma znaczenie historyczne i jest niespotykanym jak dotąd przykładem estońskich inwestycji w obronność oraz estońsko-łotewskiej współpracy obronnej, która znacznie zwiększy bezpieczeństwo naszego narodu" - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

"Barbarzyńska wojna Rosji na Ukrainie pokazała, że obrona powietrzna ma kluczowe znaczenie dla ochrony ludności, sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej" - dodał.

Estonia i Łotwa podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych zakupów systemów obrony powietrznej średniego zasięgu podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku. W lipcu ubiegłego roku podpisano porozumienie o rozpoczęciu wspólnych zakupów. Rząd estoński wygospodarował środki na zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu we wrześniu 2022 roku.

System IRIS-T SLM został zaprojektowany do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, rakiet manewrujących, systemów broni kierowanej i niektórych typów rakiet balistycznych. Jest w stanie razić kilka celów jednocześnie i neutralizować zagrożenia z odległości do 40 kilometrów i wysokości do 20 kilometrów. Części systemu są mobilne i można je szybko przenosić, ponieważ są montowane na ciężarówkach. Jedna wyrzutnia systemu może przenosić do ośmiu rakiet.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Brytyjski książę William odwiedza bazę NATO w Tapa. Fot. EPA/VALDA KALNINA

    Brytyjski książę William odwiedził bazę NATO w Estonii [ZDJĘCIA]

  • Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Szef MSZ Litwy: wykorzystując Trumpa, Moskwa może uzyskać przywrócenie granic NATO z 1997 r.

  • W sobotę rano kraje bałtyckie wstrzymały jakiekolwiek przepływy energii z Rosją i Białorusią. Fot. PAP/EPA/	VALDA KALNINA

    Sieci krajów bałtyckich zsynchronizowane z kontynentalną Europą 

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. TT/Łukasz Błasikiewicz/  Kancelaria Prezydenta

    Prezydent Duda: przyłączenie Litwy, Łotwy i Estonii do europejskiej sieci energetycznej ma charakter przełomowy

Serwisy ogólnodostępne PAP