O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Historyk: odwaga i roztropność Jana Pawła II poprowadziły Polaków ku pokojowym przemianom

Włoski historyk Massimiliano Signifredi powiedział PAP, że odwaga, cierpliwość i roztropność św. Jana Pawła II poprowadziły Polaków ku pokojowym przemianom, a w konsekwencji do upadku komunizmu. W związku z przypadającą w środę 20. rocznicą śmierci papieża dodał, że jego pontyfikat powinien być przedmiotem dalszych studiów.

Jan Paweł II. Fot. PAP/Jan Morek
Jan Paweł II. Fot. PAP/Jan Morek

Historyk zapytany przez PAP, czy jego zdaniem upadek komunizmu byłby możliwy bez Jana Pawła II, odparł, że "wniósł on decydujący wkład, ale sam bronił się przed twierdzeniami tych, którzy mówili, że to właśnie jego zasługa". "Papież podkreślał: nie, to był proces historyczny, było wielu protagonistów, mówił o niespodziance historii" - wskazał. 

Image
	Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski/ Autor: PAP/Infografika/Adam Ziemienowicz
Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski/ Autor: PAP/Infografika/Adam Ziemienowicz

"Ale trzeba powiedzieć, że bez jego odwagi, jego zachęty, by się nie lękać, nie doszłoby do przebudzenia świadomości na Wschodzie. Należy dodać, że nie byłoby to też możliwe bez jego cierpliwości i zdolności do poprowadzenia Polaków ku pokojowym przemianom. Jego podróże do Polski, ta pierwsza historyczna w 1979 roku, a także następne, w 1983 i 1987 roku były połączeniem przekazu odwagi i roztropności. Inspirował do działania i jednocześnie prosił o zachowanie spokoju. I to jest właśnie przesłanie dla naszych czasów, pełnych nerwowości, wielkiego pragnienia, by wszystko rozbić bez słuchania innych" - dodał Signifredi.

Więcej

Jan Paweł II. Fot. PAP/EPA/ANSA/MASSIMO CAPODANNO

20 lat temu zmarł Jan Paweł II. Papież Polak odchodził na oczach świata [WIDEO]

Autor książki "Jan Paweł II i koniec komunizmu" zaznaczył, że polski papież prowadził ważny dialog z tymi, którzy byli jego przeciwnikami; z generałem Wojciechem Jaruzelskim, a także z sowieckim przywódcą Michaiłem Gorbaczowem.

Włoski historyk wyraził opinię, że istotnym dziedzictwem polskiego papieża w czasach obecnych jest przesłanie, że wszystko może się zmienić. "Co więcej, te słowa, że wszystko może się zmienić wypowiedział w momencie dużej słabości fizycznej, gdy był już bardzo chory i miał trudności z poruszaniem się, ale nie rezygnował ze spotkań z ludźmi" - wyjaśnił znawca historii Polski i pontyfikatu Jana Pawła II, działacz rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio.

Ocenił zarazem: "Jego dziedzictwo jest trochę zapomniane. Oczywiście jest obecne w zbiorowej wyobraźni, jest on pamiętany jako ważna osobistość, a ludzie modlą się do niego. Ale w wymiarze historycznym nie ma niestety wielkiej uwagi skierowanej na badania dotyczące jego postaci". "A przecież jego spuścizna dotyczy tak wielu kwestii. Uważam, że międzyreligijne spotkanie w Asyżu w 1986 roku pozostaje wzorem, któremu świat wiele zawdzięcza" - stwierdził Signifredi.

Image
Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz , Maria Samczuk , Mateusz Krymski
Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II. Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz , Maria Samczuk , Mateusz Krymski

Wyjaśnił, że "w epoce, w której religie nie miały jeszcze tak wielkiego znaczenia, jakiego nabrały później, Jan Paweł II zrozumiał, że mogą one stworzyć duchową globalizację przyjaźni i pomagać narodom żyć razem w pokoju". To ważne dziedzictwo, które pozostało w Kościele katolickim za pontyfikatu Benedykta XVI, który kontynuował spotkania w duchu Asyżu, a także po wyborze Franciszka" - dodał.

W tym kontekście historyk chrześcijaństwa wymienił takie gesty Franciszka, jak podpisanie w Abu Zabi deklaracji o ludzkim braterstwie i wizytę w świętym dla szyitów mieście Nadżaf w Iraku. "Dialog między religiami czyni świat mniej konfliktowym, oto ważne dziedzictwo polskiego papieża" - dodał rozmówca PAP w Rzymie.

Więcej

Papież Jan Paweł II, Fot. PAP/EPA/SCHIAVELLA

Arcybiskup Wojda: najpiękniejszą lekcją, jaką nam dał Jan Paweł II, to jego odchodzenie z tego świata [WIDEO]

Massimiliano Signifredi zapytany o to, w jakim aspekcie Jan Paweł II najbardziej zmienił Kościół, odparł: "ja nie uważam, że to papieże zmieniają Kościół, ale wnoszą oni wkład w ten proces poprzez swoje nauczanie, świadectwo, sposób życia".

Image
Najważniejsi papieże w historii. Autor: PAP/Infografika/Adam Ziemienowicz , Mateusz Krymski
Najważniejsi papieże w historii. Autor: PAP/Infografika/Adam Ziemienowicz , Mateusz Krymski

"Jan Paweł II w swoim testamencie napisał, że jest synem Soboru Watykańskiego II. Uczestniczył w nim jako młody biskup pomocniczy Krakowa w jego pierwszej sesji, a potem jako arcybiskup metropolita. Realizował następnie ducha Soboru, a zatem w pewnym sensie zmienił Kościół. Wystarczy pomyśleć o zaangażowaniu młodzieży, o obecności papieża wśród mas wiernych" - przypomniał.

Signifredi położył nacisk na to, że papież kochał rozmawiać z ludźmi, chciał spotykać się z nimi i był człowiekiem, który spotkał ich najwięcej. "A to była epoka, w której nie było jeszcze selfie ani obecnej obsesji, by fotografować się i nagrywać się wszędzie ze znaną osobą" - zaznaczył.

"20 lat po jego śmierci wspomnienie o nim pozostaje zarówno w tych, którzy mieli szczęście go poznać, ale i w tych, którzy czytają jego przemówienia, oglądają nagrania filmowe i studiują jego spuściznę. Powtarzam jednocześnie, że należałoby głębiej przestudiować różne aspekty jego tak długiego pontyfikatu oraz jego życia w najtrudniejszych czasach XX wieku, od niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej do komunizmu" - powiedział Massimiliano Signifredi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/ ktl/kgr/

Zobacz także

  • Jan Paweł II. Fot. PAP/PAP/EPA/PAOLO COCCO

    W Watykanie i Rzymie odbędą się uroczystości w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

  • Wanda Półtawska. Fot. PAP/Art Service 2

    Zdigitalizowane odręczne notatki Wandy Półtawskiej są dostępne w IPN

  • W tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Fot. PAP/Wojciech Kryński

    „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – XXIII Dzień Papieski

  • Warszawa czerwiec 1991 r. IV pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Fot. PAP/Ireneusz Radkiewicz

    Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" w weekend na Wawelu

Serwisy ogólnodostępne PAP