O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Włochy przedłużają kontrole na granicy ze Słowenią. Wcześniej taki krok podjęła Austria

Władze Włoch podjęły decyzję o utrzymaniu kontroli na granicy ze Słowenią do czerwca przyszłego roku. Wcześniej podobną decyzję podjęła Austria. Władze Słowenii informują tymczasem o systematycznym spadku prób nielegalnego przekraczania granicy.

Słoweńsko-włoskie przejście graniczne, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MICOL BRUSAFERRO
Słoweńsko-włoskie przejście graniczne, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MICOL BRUSAFERRO

O decyzji włoskiego rządu minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi telefonicznie poinformował szefów MSW Słowenii, Bostjana Poklukara i Chorwacji, Davora Bozinovicia. Rzym wydał również oświadczenie, w którym zapewnił, że decyzja o utrzymaniu kontroli na granicy ze Słowenią podyktowana jest wyłącznie względami bezpieczeństwa.

"Jak zawsze będziemy wdrażać środki kontrolne w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu miały one wpływ na ruch transgraniczny i transport towarów" – napisano w oświadczeniu. Włochy wprowadziły tymczasowe kontrole na granicy ze Słowenią w październiku ubiegłego roku. Argumentem dla tej decyzji była nowa sytuacja w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Tydzień temu o sześć miesięcy kontrole na przejściach granicznych ze Słowenią przedłużyła Austria. "Kontrole graniczne są i pozostają decydującym czynnikiem w walce z nielegalną migracją" – poinformował wówczas minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner. Austria wprowadziła kontrole na granicach ze Słowenią i Węgrami w 2015 r., u szczytu kryzysu uchodźczego. Od tego czasu Wiedeń co pół roku przedłuża ich obowiązywanie.

Władze Słowenii poinformowały tymczasem, że systematycznie spada liczba osób nielegalnie przekraczających granice tego kraju. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku policja wykryła niespełna 41,5 tys. (41 372) takich przypadków. To o ponad 9 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (50 613). Wśród nielegalnych imigrantów w dalszym ciągu dominują obywatele Syrii, którzy stanowią ponad jedną trzecią wszystkich przypadków.

Spada też liczba osób ubiegających się w Słowenii o status uchodźcy. Do końca października wnioski w tej sprawie złożyło niepełna 40 tys. migrantów (39 837), podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich prawie 10 tys. więcej (48 994).

 

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ piu/ sma/

Zobacz także

  • Pracownik służby granicznej patroluje przejście Fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

    Gwałtowny spadek nielegalnych przejść granicznych w USA. Trump: Inwazja się skończyła

  • Estońsko-łotewskie przejście graniczne, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Coraz więcej porzuconych samochodów na granicy Estonii z Rosją. Powodem zaostrzone kontrole

  • Otwarcie polsko-ukraińskiego drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. PAP/Darek Delmanowicz

    Propagandyści mówią o zalewie uchodźców z Ukrainy. Straż Graniczna uspokaja

  • Granica polsko-białoruska w okolicy przejścia granicznego Połowce-Pieszczatka, fot. PAP/Artur Reszko

    Proces ws. korupcji i procesu towarów na przejściu w Połowcach. Sąd rozpozna kilkanaście apelacji

Serwisy ogólnodostępne PAP