W sobotę zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Konieczny przekazał PAP uchwałę Rady ws. poparcia dla kandydata startującego w wyborach prezydenckich w 2025 r. z 14 grudnia 2024 r. Wynika z niej, że członkowie Rady upoważnili Prezydium Rady Naczelnej do podjęcia decyzji ws. udzielenia poparcia wicemarszałkini Senatu Magdalenie Biejat.
"Mamy decyzję PPS, władz naczelnych, prezydium: udzielamy pełnego poparcia (Biejat)" - poinformował Konieczny w piątek na konferencji prasowej.
Konieczny podkreślił, że PPS poparła wcześniej Biejat w wyborach samorządowych, kiedy kandydowała na urząd prezydenta Warszawy. "Świetny efekt, kilkanaście procent. Mamy nadzieję, że teraz będzie lepiej" - powiedział przewodniczący PPS.
Głos zabrała również wicemarszałkini Senatu, która podkreśliła, że wsparcie PPS jest dla niej bardzo ważne. "Dla mnie osobiście to poparcie jest istotne, nie tylko dlatego, że jest to kolejna lewicowa partia, która zdecydowała się poprzeć moją kandydaturę, ale też dlatego, że jest to najstarsza lewicowa partia w Polsce" - tłumaczyła.
Koalicyjny klub parlamentarny Lewicy tworzą: Nowa Lewica, PPS oraz Unia Pracy. Szef UP, senator Waldemar Witkowski powiedział PAP, że jego ugrupowanie wydało uchwałę wskazującą, że to on jest kandydatem partii na prezydenta. Witkowski dodał, że jest otwarty na rozmowy z innymi partiami lewicowymi. Ostateczna decyzja, czy Lewica będzie mieć wspólnego kandydata zapadnie - jak mówił - nie wcześniej niż 15 grudnia i nie później niż 15 stycznia.
Oprócz Magdaleny Biejat start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zapowiedzieli: prezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski; popierany przez PiS prezes IPN Karol Nawrocki; marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji; poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców. (PAP)
andr/ mrr/gn/