O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wręczono Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach. Gościem specjalnym była Olga Tokarczuk

W Sztokholmie we wtorek tegoroczni laureaci Nagród Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz kaligrafowane dyplomy. Gościem specjalnym ceremonii była polska noblistka Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk. fot. PAP/Łukasz Gągulski
Olga Tokarczuk. fot. PAP/Łukasz Gągulski

Tego samego dnia wcześniej w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla odebrali przedstawiciele japońskiej organizacji Nihon Hidankyo, zrzeszającej ocalałych z amerykańskich ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

"Nauka, literatura i pokój oferują różne ścieżki rozwiązania dzisiejszych trudnych problemów, ale wszystkie przypominają nam, że to nie ślepe przeznaczenie decyduje o naszej przyszłości jako ludzkości” – mówiła podczas ceremonii w Sztokholmie przewodnicząca Fundacji Noblowskiej, prof. Astrid Söderbergh Widding. „To w naszych rękach leży możliwość zmiany świata” – dodała.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali wspólnie Amerykanin John J.Hopfield (Princeton University) i Geoffrey brytyjsko-kanadyjski naukowiec E.Hinton (University of Toronto) za "fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych".

Więcej

Zobacz galerię (1)
Książki autorstwa Han Kang. Fot. PAP/EPA/JESSICA GOW

Ekspert: literacki Nobel dla Han Kang jest dla środowiska zaskoczeniem

Laureatami Nagrody Nobla z chemii zostali Amerykanin David Baker oraz dwaj Brytyjczycy Demis Hassabis i John M. Jumper za projektowanie i przewidywanie trójwymiarowej struktury białek.

Biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun z USA zostali wyróżnieni w dziedzinie medycyny za "odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji aktywności genów po transkrypcji".

Z kolei literacką Nagrodę Nobla otrzymała Han Kang z Korei Południowej "za intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia".

Urodzony w Turcji Amerykanin Daron Acemoglu, Brytyjczyk Simon Henry Roberts Johnson oraz James A. Robinson z USA zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat instytucji i ich wpływu na dobrobyt.

Nagroda Nobla wiąże się z nagrodą pieniężną w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł). Szczegóły dotyczące kwestii finansowych zostaną omówione z laureatami w najbliższych dniach w siedzibie Fundacji Noblowskiej.

Więcej

Olga Tokarczuk podczas ceremonii otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Olga Tokarczuk o tym, co stanowi dla nas ratunek przed uproszczeniem, propagandą i głupotą

W tym roku na ceremonię, oprócz dyplomatów z krajów, których obywatele otrzymali Nagrodę Nobla, oraz przedstawicieli Norwegii, zaproszono jedynie najstarszego stażem ambasadora. W Sztokholmie jest nim przedstawiciel Węgier. W ubiegłych latach zapraszanie dyplomatów z państw o reżimach antydemokratycznych, takich jak Rosja czy Iran, budziło kontrowersje.

Wśród czterech laureatów z poprzednich lat na tegorocznej uroczystości gościem była polska pisarka Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. (wręczonej w 2019 r.). Tokarczuk zasiadła na scenie tuż za tegorocznymi noblistami, obok członków komitetów noblowskich i naprzeciwko rodziny królewskiej.

Ceremonia noblowska odbyła się w filharmonii w Sztokholmie. Salę tradycyjnie udekorowano kwiatami podarowanymi przez włoskie miasto San Remo, gdzie 10 grudnia 1896 r. zmarł fundator nagrody Alfred Nobel.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Zobacz także

  • Małgorzata Kidawa-Błońska, dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek (2L), oraz zastępczyni dyrektora prof. Agnieszka Pollo (3L) podczas zwiedzania siedziby Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, fot. PAP/Albert Zawada

    Kidawa-Błońska: wierzę, że za kilka lat będziemy mieli polskiego Nobla w nauce [NASZE WIDEO]

  • Władysław Reymont. Fot. autor nieznany/domena publiczna/Wikimedia Commons
    Specjalnie dla PAP

    Reymont był rozgoryczony i przygnębiony. Nagroda Nobla i uznanie przyszły nie wtedy, kiedy powinny [WIDEO]

  • Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Nowotny: dzięki wykorzystaniu AI nastąpiła eksplozja działalności naukowej

  • Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla z chemii za 2024 rok. Fot. PAP/EPA/Christine Olsson/TT

    Ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Nobla z chemii

Serwisy ogólnodostępne PAP