O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Współtwórca "Dojrzewania” oburzony insynuacjami dotyczącymi "antybiałej propagandy"

Razem z sukcesem „Dojrzewania”, głośnym echem w mediach społecznościowych odbiły się twierdzenia zarzucające twórcom serialu "antybiałą propagandę". Według wielu głosów, powielanych m.in. przez Elona Muska, ta produkcja Netfliksa miała zostać oparta na prawdziwej historii czarnoskórego nastoletniego mordercy, a twórcy „Dojrzewania” mieli celowo zmienić kolor skóry bohatera na biały. Współtwórca serialu, Jack Thorne, jest oburzony insynuacjami.

Kadr z serialu "Dojrzewanie". Źródło: materiał prasowy / Netflix
Kadr z serialu "Dojrzewanie". Źródło: materiał prasowy / Netflix

„Dojrzewanie” opowiada o białym nastolatku, który zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa dokonanego na jego koleżance ze szkoły. Dowody w tej sprawie nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że jest winny. Rodzice chłopaka cierpią podwójny koszmar, wierząc początkowo w jego zapewniania o tym że nie zabił. Zdaniem prawicowych mediów, serial opowiada o prawdziwej sprawie 17-letniego czarnoskórego imigranta, Hassana Sentamu, który w 2023 r. zabił w Londynie 15-latkę. Twórcy produkcji kategorycznie zaprzeczają tym informacjom, podkreślając, że „Dojrzewanie” nie opowiada o żadnej konkretnej sprawie.

„Nasz serial w ogóle nie jest o rasie. Nasz serial opowiada o męskości. Próbujemy dotrzeć do sedna problemu. Nie twierdzimy, że opowiadamy o konkretnym przypadku. Twierdzimy, że opowiadamy ogólnie o chłopcach” – przekonuje w podcaście „The News Agents” współtwórca „Dojrzewania”, Jack Thorne. Jak mówi, celem serialu jest zwrócenie uwagi na dokonywaną w Internecie radykalizację młodych chłopców, a także na coraz większą liczbę doniesień o zbrodniach dokonywanych przy użyciu noża.

Więcej

Zobacz galerię (6)
Aktorka Magdalena Różczka. Fot. PAP/Mateusz Marek

Magdalena Różczka: „Matki Pingwinów” są dopełnieniem wszystkiego, co od dawna robię [WYWIAD]

Wcześniej Thorne również odnosił się do tematyki swojej produkcji. „Dlaczego coraz poważniejszym problemem jest przemoc chłopców wobec dziewczynek? Oto jest pytanie. Lata temu razem ze Stephenem Grahamem zadaliśmy je sobie i nie szukaliśmy łatwych odpowiedzi. Mam nadzieję, że rzuciliśmy światło na problem, o którym się mówi, ale któremu nikt się nie przyjrzał. Nagrodą dla nas jest obserwowanie ludzi, którzy po obejrzeniu naszego serialu próbują zrozumieć problem poprzez przykład głównego bohatera, Jamiego” – mówił wcześniej portalowi Deadline. (PAP Life)

kal/ag/ grg/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk

    „Na dobre i na złe” na okrągło. TVP startuje z kanałem streamingowym poświęconym serialowi

  • Olivia Colman i Emma Corrin. Fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER/OLGA FEDOROVA

    Olivia Colman i Emma Corrin w obsadzie nowej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia”

  • Kadr z serialu "Dojrzewanie". Fot. mat. prasowe, Netflix

    „Dojrzewanie” coraz wyżej na liście najchętniej oglądanych seriali Netfliksa w historii

  • Maciej Stuhr. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Maciej Stuhr pracuje przy trzecim sezonie serialu "Glina". Kryminalna produkcja powróci po 17 latach

Serwisy ogólnodostępne PAP