O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Wybory w USA to egzamin dojrzałości także dla Europy"

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to "egzamin dojrzałości także dla Europy"- stwierdza komentator włoskiego dziennika "Il Messaggero". Na łamach wtorkowego wydania podkreśla, że Europa powinna przygotować się na stopniową redukcję amerykańskiej obecności i to bez względu na to, kto wygra w USA.

Kamala Harris. Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE
Kamala Harris. Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE

Publicysta rzymskiej gazety Mario Ajello wyraża opinię, że "niepotrzebne, a nawet błędne jest kibicowanie jednemu z dwojga kandydatów".

"Dla nas Włochów i dla nas Europejczyków opowiedzenie się po po stronie Donalda Trumpa czy Kamali Harris jest jałowym ćwiczeniem zarówno dlatego, że nasze selektywne poparcie oczywiście nie wpłynie na wynik głosowania- bo to leży tylko w rękach Amerykanów- ale także dlatego, że zarówno w przypadku zwycięstwa Trumpa, jak i Harris nie zmieni się umiejscowienie Europy w ramach sojuszu atlantyckiego".

Więcej

Zobacz galerię (1)
Debata Harris-Trump Fot. JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Wybory w USA. To Sąd Najwyższy znów może odegrać ważną rolę w rozstrzyganiu wyborczych kontrowersji 

Nie istnieje bowiem- zaznacza komentator polityczny dziennika- możliwość i wola "zerwania" tych więzów.

"Europa musi uszanować amerykański proces wyborczy, mieć swoją siłę, skoncentrować się na niej"- ocenia Ajello.

Dodaje, że konieczna jest "przenikliwa, odważna i niepłaczliwa świadomość historyczna, bardziej skierowana na przyszłość niż na przeszłość, by usiąść do stołu z tym, kto wygra mecz o Biały Dom".

Unia Europejska- przyznaje- "ma swoje problemy, ale jest Europą, ma oczywiście swoje słabości, niestety bardzo ewidentne, ale pozostaje centralnym, kluczowym obszarem geopolitycznym".

"Biada, jeśli przestraszymy się wynikiem głosowania w USA obawiając się nie wiadomo czego, bo żaden z kandydatów i tak nie sprawia wrażenia, jakby umieszczał Europę na szczycie swoich myśli strategicznych"- ostrzega komentator dziennika "Il Messaggero".

Więcej

Kamala Harris. Fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER

Czy Ameryka jest gotowa na kobietę na stanowisku prezydenta USA? [NASZE WIDEO]

Jego zdaniem "być przyjaciółmi nas samych to gotowa recepta w obliczu sytuacji", w której "z jednej strony dojdzie prawdopodobnie do dalszego wzrostu polityki protekcjonistycznej, bardziej izolującej amerykański rynek, a z drugiej strony- do przewidzenia jest mniejszy interwencjonizm Waszyngtonu w sprawy międzynarodowe, jakie nie są uważane za niezbędne z punktu widzenia amerykańskich interesów".

Trzeba uświadomić sobie według włoskiego publicysty, że "koniec końców przyszłość Europy nie będzie zależeć od nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych".

W ocenie autora komentarza potrzebna jest budowa "suwerenności europejskiej" i wspólny wysiłek, by "nie zostać zmiażdżonym w kleszczach między USA i Chinami, które wzmocnią rywalizację handlową" i "nie zostać zmiecionym przez kryzysy globalne i konflikty blisko naszych granic".

"Europa First. Właśnie tak, można i należy"- pisze Ajello.

Odradza "rozprawianie" i "mniej lub bardziej propagandowe bla, bla, bla", kto pasuje jako zwycięzca i kto powinien przegrać za Oceanem.

"Niech wygra ten, kto ma wygrać, a my pomyślmy o meczu, który bardziej bezpośrednio nas dotyczy"- apeluje komentator włoskiej gazety.

Jak dodaje, warto pomyśleć o tym, że "gdyby była europejska armia, nawet nieszczególnie potężna, ale zdolna pełnić funkcję odstraszającą, Rosja nie zaatakowałaby Ukrainy".

Ajello wyraża przekonanie, że Europejczycy nie powinni patrzeć "oniemiali i przestraszeni na amerykańskiego giganta i czuć się podrzędni".

"Europa musi przygotować się na stopniową redukcję amerykańskiej obecności oraz na wzrost swojego zaangażowania w kwestii bezpieczeństwa"- uważa.

"Im bardziej - zaznacza publicysta- będziemy zdolni do autonomii, więcej będziemy mieli siły. A przecież zarówno Trump, jak i Harris proszą nas o to, byśmy weszli w wiek dojrzałości".

Ważne jest to, zaznacza się w dzienniku, by strona europejska prowadziła dialog z przyszłym lokatorem Białego Domu, a nie prezentowała się w "rozproszonym porządku".

Zaczyna się, ocenia komentator, "nowa faza", bo "scenariusz się zmienił" i wydaje się, że Trump i Harris spoglądają w innym kierunku niż na Stary Kontynent.

Tymczasem polityka prezydenta Joe Bidena "przyznawała Europie honorowe miejsce"- przypomina.

Autor przestrzega przed machaniem "sztandarami Republikanów czy Demokratów" i w dniu wyborów w USA radzi "spokój i opanowanie".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/kgr/

Zobacz także

  • Barack Obama. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

    Barack Obama: gdybym ja robił to, co teraz Trump, nie byłoby to tolerowane

  • Głosowanie. Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE

    Wybory w USA. Jak głosowali Polacy w Pensylwanii?

  • Kamala Harris. Fot. EPA/JIM LO SCALZO

    Czym teraz zajmie się Kamala Harris? Ruszyły spekulacje

  • Donald Trump i Kamala Harris. Fot. PAP/ EPA/MICHAEL REYNOLDS//SHAWN THEW
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: sukces Trumpa to efekt inflacji, imigracji i improwizacji Harris

Serwisy ogólnodostępne PAP