Wydawnictwo KUL opublikowało po polsku książkę o historii rodziny Ulmów

2024-09-09 11:13 aktualizacja: 2024-09-09, 11:19
Obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz
Obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz
Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opublikowało po polsku książkę o historii rodziny Ulmów autorstwa Manueli Tulli i ks. Pawła Rytel-Andrianika. We wtorek mija pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny z Markowej, zamordowanej 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów.

W przekazanym w poniedziałek komunikacie Katolicki Uniwersytet Lubelski poinformował o wydaniu w wersji polskiej książki „Zabili nawet dzieci. Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy pomagali Żydom” autorstwa Manueli Tulli i ks. Pawła Rytel-Andrianika, wicedyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. Opublikowana we Włoszech i Stanach Zjednoczonych książka została wydana po polsku z okazji rocznicy beatyfikacji błogosławionych z Markowej.

„Czytelnik dowiaduje zarówno o rodzinie ratujących, ale też o tych, który byli ratowani, o żydowskich sąsiadach - Goldmanach, Grünfeldach i Didnerach. Publikacja przedstawia też świadectwa łask otrzymanych za przyczyną Ulmów przez rodzinę z Maryland w Stanach Zjednoczonych” – dodano w komunikacie.

Książkę otwiera wywiad z kard. Marcellem Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył mszy świętej beatyfikacyjnej w Markowej, 10 września 2023 roku. Z okazji wydania wersji włoskiej - w imieniu papieża Franciszka - abp Edgar Pena Parra skierował list, w którym m.in. napisał: „Ojciec Święty wyraża nadzieję, że przypomnienie wydarzeń II wojny światowej, która doprowadziła do zagłady milionów ludzi, w tym mnóstwa niewinnych dzieci oraz do Holokaustu, jakiego doświadczyli Żydzi, pobudzi serca wszystkich do refleksji nad obecną sytuacją świata przeżywającego trzecią wojnę światową w kawałkach”.

W komunikacie podkreślono, że autorzy książki niejako oprowadzają czytelnika po domu Ulmów w Markowej. „Dzięki temu, że Józef Ulma był entuzjastą fotografowania i stał się znanym fotografikiem, podglądamy ich modlitwę, pracę i codzienne obowiązki. Opracowanie graficzne pozycji sprawia, że historia sprzed lat ożywa i staje się aktualna dla czytelnika. Na koniec, śledzimy drogę Ulmów na ołtarze” – wymienił KUL.

Powstała w języku włoskim książka była wznawiana i otrzymała nagrodę im. kard. Michele Giordano. Wydanie po angielsku również było wznawiane. Wydawnictwo KUL planuje publikację tej książki także w języku hiszpańskim i portugalskim. Można pobrać ją po polsku bezpłatnie pod linkiem: https://bit.ly/47f1Btb. Autorką przekładu z języka włoskiego na polski jest Anna T. Kowalewska.

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.(PAP)

gab/ dki/gn/