Wyspa cesarzy - nowe muzeum archeologiczne na Capri

2024-07-27 06:02 aktualizacja: 2024-07-27, 17:25
Jedna z zatok wyspy Capri. PAP/EPA/G. Catugno
Jedna z zatok wyspy Capri. PAP/EPA/G. Catugno
Muzeum archeologiczne to nowa atrakcja dla turystów, przybywających na Capri. Podczas jego inauguracji otwarta tam została wystawa "Wyspa cesarzy. Capri od Augusta do Tyberiusza".

Sale muzealne znajdują się na terenie klasztoru świętego Jakuba (Certosa di San Giacomo). Turyści z całego świata mogą tam zapoznać się z historią Capri w czasach największego splendoru, czyli epoce cesarzy z dynastii julijsko-klaudyjskiej około dwóch tysięcy lat temu.

Oktawian August kupił wyspę czyniąc z niej własność cesarską, a jego następca Tyberiusz spędził tam swoje ostatnie lata przenosząc administrację i dwór.

Lata świetności przedstawia 120 bezcennych eksponatów i dzieł sztuki, pochodzących z różnych wykopalisk: rzeźby z marmuru, freski, bogata kolekcja naczyń z ceramiki i srebra. Niektóre z nich znaleziono na wyspie i były dotąd przechowywane w zbiorach dawnego klasztoru i w muzeum archeologicznym w Neapolu.

Teraz nareszcie wszystkie zostały zebrane i udostępnione zwiedzającym – podkreślono podczas piątkowej inauguracji.

Wśród najciekawszych eksponatów są puchary ze srebra, które przywieziono niedawno z USA, dokąd nielegalnie trafiły, a następnie zostały odzyskane przez karabinierów. Jest też fresk z okolic Wezuwiusza.

Jak się zauważa, zwiedzający nowoczesne muzeum mogą poznać epokę, w której ta malownicza wyspa, obecnie symbol luksusowych wakacji, znajdowała się przez dekady w centrum Cesarstwa Rzymskiego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

ep/

TEMATY: