O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wzrost liczby ataków na dziennikarzy w Niemczech w 2024 roku. Do większości doszło podczas demonstracji

Liczba ataków na dziennikarzy w Niemczech wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu zeszłego roku. W opublikowanym we wtorek raporcie organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) udokumentowała 89 fizycznych ataków na pracowników mediów. W poprzednim roku 2023 w całym kraju doszło do 41 ataków.

Fotoreporter, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Fotoreporter, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Tylko w koronawirusowym roku 2022 liczba ta była wyższa niż w 2024 r. (wtedy odnotowano 103 ataki).

Do większości ataków doszło na "obrzeżach" demonstracji, głównie w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale także na wydarzeniach organizowanych przez ruchy prawicowe i działaczy antyaborcyjnych - pisze we wtorek portal stacji ZDF. 38 przypadków przemocy fizycznej wobec dziennikarzy odnotowano podczas demonstracji ws. konfliktu bliskowschodniego w samym Berlinie.

Spośród udokumentowanych incydentów 75 było atakami na ludzi. 14 ataków skierowanych było przeciwko budynkom redakcyjnym lub mieszkalnym. Najczęstsze były ataki fizyczne w postaci kopnięć i uderzeń.

Pracownicy mediów byli czasami brutalnie bici, popychani na ziemię, kopani w genitalia, obrzucani kubkami z kawą, surowymi jajkami lub atakowani gazem pieprzowym, jak podaje organizacja praw człowieka w swoim raporcie "Nahaufnahme 2025" na temat stanu wolności prasy w Niemczech.

Portal ZDF zauważył, że według raportu dziennikarze w Niemczech generalnie doświadczają "rosnącej wrogości wobec prasy (...)". Zgodnie z analizą wiele osób uważa obecnie osoby z branży medialnej, które nie należą do ich własnego spektrum politycznego, za wrogów.

Zasadniczo różnorodność mediów w Niemczech pozostaje na wysokim poziomie w skali międzynarodowej, ale presja ekonomiczna coraz bardziej jej zagraża - czytamy.

Podczas gdy nadawcy publiczni i prywatni nadal oferują szeroki zakres programów, liczba niezależnych gazet lokalnych spada. Od 1992 r. odsetek okręgów, w których istnieje tylko jedna lokalna gazeta, wzrósł z 33,5 do 46,75 proc. - pisze ZDF. Niemcy zajmują 10. miejsce wśród 180 krajów w globalnym rankingu wolności prasy Reporterów bez Granic.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mms/ sma/

Zobacz także

  • fot. X/@PressClubPolska

    Wręczono nagrody Press Club Polska

  • Od lewej: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH), dr hab. Tomasz Słomka (UW) , dziennikarka PAP Karolina Mózgowiec, dziennikarz portalu TVP Info Krzysztof Majdan, dziennikarz Onetu Marcin Terlik, dziennikarz PR24 Roch Kowalski, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Mikołajczyk oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” Arkadiusz Gruszczyński, fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Debata PAP. Dr hab. Słomka: kampania toczy się wokół kompetencji szefa rządu

  • Zapowiedź debaty prezydenckiej PAP 2025. Fot. PAP

    W czwartek PAP organizuje debatę "Dziennikarze pytają: wybory prezydenckie 2025"

  • Fot. PAP

    Debata PAP "Dziennikarze komentują": stawka najbliższych wyborów - niezwykle wysoka

Serwisy ogólnodostępne PAP