Z Neapolu na polskie stoły. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy

2024-02-09 19:22 aktualizacja: 2024-02-10, 11:23
Pizza. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/PAP/Abaca/ Omer Taha Cetin
Pizza. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/PAP/Abaca/ Omer Taha Cetin
Choć początkowo raczyli się nią głównie ludzie ubodzy, gdyż była tania i sycąca, wyjątkowy smak pizzy sprawił, że jej popularność szybko przekroczyła granice biednych dzielnic Neapolu, docierając nawet na królewskie dwory. 9 lutego świętują miliony miłośników tej potrawy – tego dnia obchodzimy wszak Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tomasz Wolski, szef kuchni i brązowy medalista na Międzynarodowej Olimpiadzie Pizzy Neapolitańskiej zdradza ciekawostki na temat kultowego włoskiego przysmaku.

Uwielbiana przez miliony, znana niemal w każdym zakątku globu, serwowana na dziesiątki sposobów. Pizza należy dziś niewątpliwie do najbardziej lubianych potraw świata. Co ciekawe, ten kultowy placek wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie podawano go zwykle z oliwą, czosnkiem i suszonymi ziołami. Po zdobyciu kraju przez Cesarstwo Rzymskie, Rzymianie zaczęli ochoczo inspirować się tamtejszymi kulinarnymi tradycjami. W ten oto sposób powstały pierwsze wersje pizzy. Jako że była ona sycąca i tania w przygotowaniu, zajadli się nią głównie ludzie pochodzący z niższych warstw społecznych.

Wyjątkowy smak pizzy sprawił wszelako, że jej popularność szybko przekroczyła granice biednych dzielnic, docierając nawet na królewskie dwory. Pizza została ulubionym daniem królowej Neapolu, Marii Karoliny Habsburg. Wypiekano ją również na dworze króla Ferdynanda IV. W Polsce uznawana dziś za kultową potrawa pojawiła się dopiero w latach 70. XX wieku, głównie dzięki wpływom kultury zachodniej. Do Polski przywędrowała jednak w zupełnie innym wydaniu, niż to, które znamy obecnie. Przygotowywana była z pulchnego, wyrośniętego ciasta drożdżowego, z dodatkiem ziemniaków, suszonych grzybów, kiełbasy i cebuli. Dziś możemy wybierać spośród wielu różnych wariantów tego dania – bodaj największą popularnością cieszą się pizza neapolitańska, sycylijska, rzymska, marinara oraz bianca.

Każdy region Włoch wyróżnia się unikalnymi kompozycjami pizzy. Podczas gdy na południu dominują warianty ubogie w składniki, północ słynie m.in. z umieszczania na placku mięsa, a konkretnie prosciutto – suszonej szynki z udźca wieprzowego. Z kolei w oryginalnej pizzy sycylijskiej na grubym, puszystym cieście, często brakuje sera. „Rzym znany jest ze swojej wyjątkowej pizzy al taglio – na kawałki. Prostokątne kształt pizzy, charakteryzujące się dużą różnorodnością składników, zachęcają wygodą jedzenia 'na wynos'. Na południu zaś dominuje pizza neapolitańska. Popularne jest tam pieczenie wulkaniczne – pizza pieczona na gorącym kamieniu, prosto z góry Stromboli” – wyjaśnia w komunikacie prasowym Tomasz Wolski, szef kuchni Restauracji Kolory Wiatru Cafe & Pizza w Szczawnicy, certyfikowany Pizzaiolo Verace AVPN i zdobywca 3. miejsca na Międzynarodowej Olimpiadzie Pizzy w Neapolu w kategorii Pizza Mastunicola.

Ekspert dodaje, że charakterystyczne podrzucanie ciasta przez mistrzów pizzy służy czemuś więcej niż tylko popisaniu się zręcznością. „Wypiek pizzy jest również pokazem umiejętności akrobatycznych pizzaioli. Niektórzy z nich potrafią wykonywać widowiskowe akrobacje podczas wyrabiania ciasta. Podrzucanie ma na celu zapewnienie odpowiedniego natlenienia ciasta” – zaznacza Wolski.

Za pierwszą oryginalną pizzę uznawana jest pizza neapolitańska. Charakteryzuje się cienkim, elastycznym ciastem, świeżymi, wysokiej jakości składnikami i tradycyjnymi technikami przygotowania. W słonecznej Italii do jej przyrządzenia wykorzystywane są pomidory odmiany San Marzano lub Pomodorino del Piennolo del Vesuvio, uprawiane na żyznych wulkanicznych glebach Wezuwiusza. W 2017 roku neapolitana trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Unia Europejska przyznała jej zaś certyfikat Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. 

„Associazione Verace Pizza Napoletana jest organizacją, która nadzoruje i certyfikuje pizzerie w zakresie przestrzegania standardów i tradycji, związanych z przygotowaniem pizzy neapolitańskiej. Restauracje starające się o uzyskanie certyfikatu, muszą przestrzegać rygorystycznych wytycznych, dotyczących składników, procesu przygotowania, wyrabianego ciasta, pieczenia i innych elementów, związanych z autentyczną pizzą neapolitańską” – tłumaczy Wolski. (PAP Life)

kgr/

TEMATY: