Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Jest stanowisko polskiego MSZ
Polska z zadowoleniem przyjmuje zawieszenie broni i zapowiedź uwolnienia zakładników w Strefie Gazy - oświadczyło w piątek polskie MSZ. Oceniło, że jest to ważny krok ku pokojowi, umożliwiający powrót zakładników do bliskich i dostarczenie pilnej pomocy humanitarnej.

W środę Izrael i palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas uzgodniły porozumienie o zawieszeniu broni oraz wymianie zakładników i więźniów. Umowa ma wejść w życie 19 stycznia, a jego przestrzeganie będzie nadzorowane przez trzy kraje, które mediowały w negocjacjach, czyli Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
"Polska z zadowoleniem przyjmuje zawieszenie broni i uwolnienie zakładników w Strefie Gazy. To ważny krok ku pokojowi, umożliwiający powrót zakładników do bliskich i dostarczenie pilnej pomocy humanitarnej" - napisało MSZ na platformie X.
Wyraziło też nadzieję, że porozumienie doprowadzi do trwałej stabilizacji w regionie.
🇵🇱 z zadowoleniem przyjmuje zawieszenie broni i uwolnienie zakładników w Strefie Gazy. To ważny krok ku pokojowi, umożliwiający powrót zakładników do bliskich i dostarczenie pilnej pomocy humanitarnej.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) January 17, 2025
Mamy nadzieję, że porozumienie doprowadzi do trwałej stabilizacji w regionie.
Po piątkowym posiedzeniu izraelskiego rządu opublikowano listę 33 zakładników, którzy mają opuścić Strefę Gazy w ramach pierwszego etapu porozumienia. Jak podkreślono, lista nie jest uporządkowana według kolejności uwalniania więźniów Hamasu; nie ma tam też informacji o ich stanie zdrowia. Strona izraelska powiadomiła, że większość spośród tych 33 osób żyje.
Na liście znajdują się nazwiska 10 kobiet. Najstarsza osoba w gronie 33 zakładników miała w momencie uprowadzenia 85 lat, a najmłodsi to dwóch braci w wieku dziewięciu miesięcy i czterech lat. Dzieci zostały porwane wraz z rodzicami, nazwiska całej czwórki figurują na liście. (PAP)
wni/ sdd/ mhr/ mar/