O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski o ultimatach Rosji: nic nowego, musimy robić swoje i wzmocnić armię

Ukraina musi nadal pracować nad wzmocnieniem własnej obrony, jednocześnie rozważając możliwości dyplomatycznego zakończenia wojny mimo ultimatów stawianych przez Rosję – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z zagranicznymi liderami.

Konferencja w Kijowie. Fot. PAP/EPA/GLEB GARANICH
Konferencja w Kijowie. Fot. PAP/EPA/GLEB GARANICH

"Te same słowa (z Rosji) słyszymy co tydzień. Nic nowego. Trzeba robić swoje. Trzeba się wzmacniać. Zwiększać zrozumienie tego, co możemy zrobić w Europie. Zwiększać produkcję. Wzmacniać naszą armię. Oczywiście, negocjować z partnerami (...) w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. I być gotowym na wszystko" – zaznaczył Zełenski na konferencji poświęconej trzeciej rocznicy wojny z Rosją.

Prezydent podkreślił, że nie należy odrzucać możliwości, które mogą pojawić się na drodze dyplomatycznej. "Ale bez naruszania konstytucji naszego państwa i bez łamania interesów Ukraińców oraz wszystkich Europejczyków. (...) Niezależnie od tego, jakie ultimata będą padać z terytorium Rosji, róbmy swoje. Wydaje mi się, że dopóki mamy tak silnych partnerów, nie jesteśmy sami w tej walce" – podkreślił Zełenski.

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Trump zapowiada podpisanie umowy o minerałach. "Mogę zakończyć wojnę w najbliższych tygodniach"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że jest zachwycona tempem i jakością reform, które Ukraina przeprowadza w bardzo trudnych warunkach. "Obserwuję teraz bardzo wyraźnie procesy przystąpienia Ukrainy do UE. Jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości i jakości, z jaką Ukraina wdraża reformy na drodze do przystąpienia do UE, podejmując te kroki, a są to bardzo trudne kroki" - zauważyła von der Leyen.

"Walcząc w tej wojnie o przetrwanie, to, co robicie, jest niezwykle imponujące. To przykład wysokiej jakości i szybkich rezultatów, które są godne naśladowania" - dodała przewodnicząca KE.

"Jeśli Ukraina będzie postępować w tym tempie, wejdzie do Unii Europejskiej nawet wcześniej niż w 2030 roku. Więc pracujmy i utrzymujmy tempo (...). Zauważamy niezwykły postęp Ukrainy. Ukraina pisze nowy podręcznik o tym, jak przeprowadzać reformy w czasie wojny" - wyjaśniła von der Leyen.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwrócił uwagę, że Ukraina wykazuje znaczące rezultaty w przygotowaniach do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Podkreślił, że uważa rok 2030 za realistyczną datę jej przystąpienia do UE.

"Jeśli mówimy o członkostwie w NATO, to zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko jest w naszych rękach. Tutaj decyzja zależy od decyzji innych sojuszników. Ale członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest w rękach członków Unii Europejskiej i oczywiście w rękach Ukrainy. A Ukraińcy wykonują obecnie niezrównaną pracę, nawet w tych bardzo trudnych okolicznościach. Mam więc nadzieję, że jest to realistyczna data. Ambitna, ale realistyczna" - powiadomił Nauseda.

Na forum "Wspieraj Ukrainę", po którym odbyła się konferencja prasowa, prezydent Litwy zaproponował przyjęcie Ukrainy do UE 1 stycznia 2030 roku i rozpoczęcie z nią negocjacji akcesyjnych w ciągu najbliższych kilku tygodni. "Przyspieszmy przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej" – zaakcentował.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ kar/ ał/

Zobacz także

  • Krzywy Róg. Fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

    ONZ: atak na Krzywy Róg najtragiczniejszym atakiem na dzieci od początku inwazji na Ukrainę [WIDEO]

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/KENT NISHIMURA / POOL

    Paweł Kowal dla "FT": Trump popełni "historyczny błąd", jeśli uzna roszczenia terytorialne Rosji

  • Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere. Fot. PAP/EPA/	HANNIBAL HANSCHKE

    Premier Norwegii: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni w Ukrainie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/STRINGER

    Zełenski: wojska francuskie będą wśród pierwszych w kontyngencie w Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP