Zmiana czasu w USA. "Nowa administracja Trumpa opowiada się za zniesieniem"

2024-12-11 19:29 aktualizacja: 2024-12-12, 11:21
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT / POOL
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT / POOL
Doradcy ds. "efektywności rządu" USA w nowej administracji Donalda Trumpa, Elon Musk i Vivek Ramaswamy, opowiadają się za całkowitym zniesieniem czasu letniego w całym kraju – podał we wtorek dziennik "Washington Post". Przypomniano, że Senat USA przedstawił w 2022 r. plan, by przez cały rok obowiązywał czas letni.

Obie propozycje oznaczają zniesienie dwukrotnej zmiany wskazówek zegarków, czego domaga się prawie 75 proc. Amerykanów.

Według obliczeń "WP", gdyby pomysł Muska i Ramaswamy'ego wszedł w życie, w Maine, stanie najdalej wysuniętym na północny wschód, słońce zaszłoby we wtorek już o godz. 15.45. Za to w czerwcu mieszkańców tego stanu pierwsze promienie słońca budziłyby już o godz. 3.39. Gdyby zaś w całym kraju obowiązywał czas letni, to niektórzy mieszkańcy Dakoty Północnej mogliby w zimowe dni podziwiać wschód słońca po godz. 9.45. Podobna sytuacja może wystąpić także w stanach Michigan i Indiana, w tym w metropoliach Detroit i Indianapolis.

Pierwsza próba

Gazeta wspomniała, że w USA podjęto w 1974 r. próbę wprowadzenia na stałe czasu letniego, ale eksperyment trwał zaledwie dziesięć miesięcy. Okazało się bowiem, że zimą w większości kraju słońce wschodziło o godz. 8.30 lub nawet później. Oznaczało to, że większość ludzi dojeżdżała do pracy i szkoły w ciemnościach. Amerykanie skarżyli się, że poranki bez słońca sprawiły, że nie czuli się bezpiecznie, towarzyszyło im rozdrażnienie i smutek. Późniejsze badania medyczne potwierdziły tę teorię, dowodząc, że czas zimowy współgra z rytmem biologicznym człowieka, szczególnie ze snem.

Prezydent USA Gerald Ford podpisał w 1974 r. ustawę ponownie wprowadzającą zmianę czasu.

Około jednej trzeciej krajów świata przestawia zegarki na czas letni. Zdecydowana większość z nich leży w Europie i na pograniczu Europy i Azji. Wyjątkami są Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Islandia, Rosja i Turcja, które nie stosują czasu letniego.

Poza Europą czas letni obowiązuje w Ameryce Północnej, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Egipt jest jedynym krajem afrykańskim, w którym obowiązuje czas letni. (PAP)

mzb/ szm/ pap/