O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Znamy pierwszych rywali Polaków w barażach ME 2024

Estonia będzie rywalem polskich piłkarzy w półfinale ścieżki barażowej o awans do mistrzostw Europy. Biało-czerwoni będą gospodarzem spotkania, które odbędzie się 21 marca.

Robert Lewandowski. Fot. PAP/Piotr Nowak
Robert Lewandowski. Fot. PAP/Piotr Nowak

Zwycięzca pięć dni później spotka się w decydującym meczu z wygranym w pojedynku z udziałem Walii oraz jednej z drużyn, którą wyłoni czwartkowe losowanie spośród Finlandii, Ukrainy i Islandii.

Łącznie o trzy ostatnie miejsca w przyszłorocznym turnieju finałowym powalczy w trzech ścieżkach 12 zespołów, które nie wywalczyły awansu z kwalifikacji grupowych. Przydział do minigrup barażowych odbył się na podstawie rezultatów osiągniętych w ubiegłorocznej edycji Ligi Narodów UEFA.

Więcej

Warszawa, 17.11.2023. Polacy po meczu grupy E eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy z Czechami w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Najgorsze eliminacje polskich piłkarzy od 10 lat. Średnio zdobywali niewiele ponad punkt na mecz

Biało-czerwoni, którzy szanse na bezpośredni awans stracili w piątek po remisie z Czechami 1:1, mogli już tylko trzymać kciuki za szczęśliwy dla siebie układ rozstrzygnięć w innych grupach. I wszystko ułożyło się po ich myśli, bo broniący tytułu Włosi czy trzecia drużyna ubiegłorocznego mundialu - Chorwacja uzyskali już promocję i zwolnili barażowe miejsca dla teoretycznie słabszych ekip.

Polska była zespołem najwyżej notowanym w Lidze Narodów, który nie uzyskał bezpośredniego awansu i dlatego została najwyżej rozstawiona w ścieżce A. Z Dywizji A udziału w ME nie zdołała sobie zapewnić również Walia, która też będzie rozstawiona w półfinale, co oznacza, że te reprezentacje zagrają przed własną publicznością.

Biało-czerwoni z Estonią, która uzupełniła stawkę w nagrodę za triumf w najsłabszej dywizji LN, a Walijczycy z jedną drużyn z Dywizji B z miejsc 3-5 spośród tych, które nie przebrnęły kwalifikacji grupowych.

Więcej

Polska wygrała z Łotwą 2:0. Fot. PAP/Leszek Szymański

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała z Łotwą 2:0 w towarzyskim meczu w Warszawie

W czwartek w południe w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie odbędzie się losowanie, które wyłoni ich rywala i potencjalnych gospodarzy decydujących meczów w poszczególnych ścieżkach.

Polska nie tylko uniknęła faworyzowanych drużyn Chorwacji czy Italii, ale także trafiła na jednego ze słabszych uczestników eliminacji. Estonia rywalizowała z Belgią, Austrią, Szwecja i Azerbejdżanem, kończąc zmagania z dorobkiem jednego punktu po 1:1 w Baku. Bilans bramek: 2-22, choć oba gole zdobyła w roli gości.

Z kolei bilans wzajemnych potyczek Polski z Estonią to siedem zwycięstw biało-czerwonych oraz po jednym remisie i porażce. Właśnie ostatnie spotkanie - w selekcjonerskim debiucie Waldemara Fornalika w sierpniu 2012 roku - Polacy przegrali w Tallinie 0:1. Gola w 90. minucie uzyskał znany z występów w polskiej lidze Konstantin Vassiliev, który mimo 39 lat wciąż gra w kadrze. Z Polaków ponownie z tym rywalem mają szansę się zmierzyć Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny i Kamil Grosicki.

Wcześniej niż dojdzie do baraży, bo już 2 grudnia w Hamburgu, odbędzie się losowanie sześciu grup turnieju finałowego, co oznacza, że ekipa trenera Michała Probierza pozna potencjalnych przeciwników. Wszyscy uczestnicy baraży będą losowani z czwartego, teoretycznie najsłabszego koszyka.
<PRE>
Zestawienie ścieżek barażowych o awans do piłkarskich ME 2024 (21 i 26 marca):

ścieżka A - półfinały Polska - Estonia 
                      Walia - Finlandia/Ukraina/Islandia

ścieżka B - półfinały Izrael - Ukraina/Islandia 
                      Bośnia i Hercegowina - Finlandia/Ukraina

ścieżka C - półfinały Gruzja - Luksemburg 
                      Grecja - Kazachstan 
</PRE> (PAP)

kgr/
 

Zobacz także

  • W połowie maja Tallinn będzie gospodarzem międzynarodowych targów technologii obronnych i bezpieczeństwa. Fot. PGZ (zdjęcie ilustracyjne)

    Polska wśród uczestników targów przemysłu obronnego państw regionu Morza Bałtyckiego

  • Brytyjski książę William odwiedza bazę NATO w Tapa. Fot. EPA/VALDA KALNINA

    Brytyjski książę William odwiedził bazę NATO w Estonii [ZDJĘCIA]

  • Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Szef MSZ Litwy: wykorzystując Trumpa, Moskwa może uzyskać przywrócenie granic NATO z 1997 r.

  • W sobotę rano kraje bałtyckie wstrzymały jakiekolwiek przepływy energii z Rosją i Białorusią. Fot. PAP/EPA/	VALDA KALNINA

    Sieci krajów bałtyckich zsynchronizowane z kontynentalną Europą 

Serwisy ogólnodostępne PAP