Żubr padł podczas transportu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było uduszenie

2024-08-30 18:11 aktualizacja: 2024-08-31, 16:56
Żubr Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Żubr Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Żubr o imieniu Podjadek padł podczas transportu z Ośrodka Hodowli Żubra w Niepołomicach (woj. małopolskie) do Pokazowej Zagrody Zwierząt w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie (woj. wielkopolskie). W związku ze zdarzeniem Lasy Państwowe złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak poinformowały Lasy Państwowe w piątkowym komunikacie, do śmierci zwierzęcia doszło 19 sierpnia. Jego transport odbywał się zgodnie z decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ponieważ w gołuchowskim stadzie brakowało byka.

Według lekarza weterynarii, który przeprowadził sekcję zwłok żubra, najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było uduszenie.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni i zbulwersowani tą sytuacją. To nigdy nie powinno się wydarzyć. Żubr jest gatunkiem chronionym i naszym dobrem narodowym. To leśnicy przywrócili ten gatunek polskim lasom w latach 20. XX w. Obowiązkiem każdego Polaka i każdego leśnika jest go chronić” - powiedział cytowany w komunikacie Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak przekazano, w związku ze zdarzeniem Lasy Państwowe złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę zgłoszono także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych wezwał także dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oraz dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie do złożenia wyjaśnień.

„Pragniemy podkreślić z całą mocą, że wobec osób, które dopuściły się zaniedbań w tej sytuacji zostały wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe” - zapowiedział szef LP.

Dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Krakowie odwołał nadleśniczego Nadleśnictwa Niepołomice, a dyrektor generalny Lasów Państwowych zlecił Inspekcji LP szczegółową kontrolę we wszystkich jednostkach zaangażowanych w sprawę.

Lasy Państwowe, że w tej chwili we wszystkich ośmiu ich ośrodkach, które opiekują się stadami żubrów w całej Polsce trwa wewnętrzny audyt dotyczący procedur opieki nad żubrami. „Jego wyniki Lasy Państwowe udostępnią tak szybko, jak będzie to możliwe” - zapowiedziano.

Resort klimatu informował w czerwcu br., że populacja żubrów w Polsce rośnie - w 2022 r. było ich 2603, w tym 2394 na wolności i 209 w hodowlach. Gatunek ten podlegają ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. (PAP)

rgr/drag/kdw/