Światowej sławy śpiewaczka Aleksandra Kurzak laureatką Nagrody im. Bogusława Kaczyńskiego

2019-06-17 10:06 aktualizacja: 2019-06-17, 10:29
Sisi Cecylia/Kurzak Aleksandra, Korwin-Piotrowski Krzysztof - wręczenie "Złotej Muszki" (1)
Sisi Cecylia/Kurzak Aleksandra, Korwin-Piotrowski Krzysztof - wręczenie "Złotej Muszki" (1)
Po zakończeniu opery „Madama Butterfly” Pucciniego na Placu Defilad w Warszawie, w nocy z 15 na 16 czerwca Aleksandra Kurzak została uhonorowana jako pierwsza kobieta Nagrodą im. Bogusława Kaczyńskiego - „Złotą Muszką” - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki operowej i propagowanie najwyższych wartości muzyki poważnej na świecie. Nagrodę w obecności prawie 5 tysięcy widzów wręczył dyrektor artystyczny Fundacji „ORFEO” im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Bogusława Kaczyńskiego przyznanej przez Zarząd z Anną Habrewicz i Barbarą Kaczmarkiewicz oraz Radę z przewodniczącym Zbigniewem Napierałą na czele został 3 tygodnie temu Piotr Beczała, uznawany za jednego z najlepszych tenorów lirycznych na świecie, zdobywca International Opera Award w 2018 roku. Aleksandra Kurzak w wieku 27 lat zadebiutowała Partią Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha w Metropolitan Opera. Występuje w najsłynniejszych teatrach operowych. W 2015 roku zdobyła nagrodę jako najlepsza śpiewaczka na świecie w konkursie International Opera Awards. 

Tytułowa partia Madamy Butterfly była zaśpiewana przez Aleksandrę Kurzak po raz pierwszy na Placu Defilad w Warszawie. Na scenie plenerowej pojawili się także m.in.: mąż artystki, wybitny tenor Roberto Alagna i znakomity baryton Andrzej Dobber, Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej, a dyrygował Marcello Mottadelii. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio w Warszawie. Znakomity odbiór dzieła w reżyserii Natalii Korczakowskiej potwierdza potrzebę częstszego wystawiania oper pod gołym niebem. W maju Teatr Wielki w Łodzi wspólnie z Manufakturą wyprodukował plenerowe widowisko operowe „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka w wersji scenicznej, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, przyciągając kilkutysięczną widownię, która nagrodziła 200-osobowy zespół artystów 10-minutową owacją na stojąco. Pomysłodawcą i koordynatorem opery o historii fabryki Poznańskiego był Krzysztof Korwin-Piotrowski. Zachęcona wspaniałym odbiorem dzieła dyrekcja Manufaktury zapowiada realizację plenerowych „megawidowisk” operowych w kolejnych latach. Czy Teatr Studio też będzie kontynuować ten znakomity pomysł w Warszawie?

Źródło informacji: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego

 

Źródło informacji: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone