Czy istnieje coś takiego jak zdrowe drzemki?

2024-10-04 16:23 aktualizacja: 2024-10-04, 16:26
Envato Elements
Envato Elements
Dla wielu kobiet i mężczyzn w różnym wieku krótkie drzemki stały się codziennym rytuałem. Wiele osób nie wyobraża sobie popołudnia bez kilkunastu czy kilkudziesięciu minut snu. W obiegowych opiniach na temat drzemek konkurują ze sobą dwa skrajne stanowiska. Jedni podkreślają dobroczynny wpływ drzemek na psychofizyczną kondycję organizmu ludzkiego, natomiast drudzy dostrzegają w krótkim popołudniowym śnie samo zło. A jaka jest prawda? Czy istnieje coś takiego jak zdrowe drzemki?

Zdrowa drzemka - fakt czy mit?

Senność w godzinach popołudniowych może być zarówno naturalnym stanem organizmu, jak i jednym z symptomów choroby. Jeżeli nadmiernej senności towarzyszą inne objawy, należy obserwować swój organizm. Wzmożoną czujność zachowaj, gdy przez kolejne dni odczuwasz przemożną ochotę na drzemkę, choć wcześniej nie była ona stałym elementem harmonogramu Twojego dnia. Jeśli wykluczysz zdrowotne przyczyny senności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć codzienną drzemkę do rozkładu dnia. Regularne popołudniowe drzemki to doskonały sposób na zregenerowanie organizmu. Nawet niewielka porcja snu w ciągu dnia pozwoli Ci wypocząć i nabrać życiowej energii. Kiedy dopadnie Cię zmęczenie, będziesz przeżywać silne emocje bądź stres, kojąca porcja snu okaże się nieoceniona - po przebudzeniu poczujesz przypływ utraconych sił witalnych. Krótka drzemka to znakomite remedium na skołatane nerwy, niezależnie od tego, czy Twoje rozdrażnienie wynika z nawału zadań w pracy, konfliktów rodzinnych czy nadmiaru codziennych obowiązków. Niewielka porcja snu w środku dnia pomoże uporać się z problemami, wpływając na wzrost Twojej wydajności, poprawę koncentracji oraz zdolności logicznego myślenia. Codzienna drzemka może być także elementem terapii nadciśnienia tętniczego czy innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ponadto znakomicie wzmocni naturalną odporność organizmu.

1

Optymalna pora i czas trwania drzemki

Pod kilkoma warunkami codzienna drzemka może być błogosławieństwem dla Twojego organizmu. Najważniejszy jest czas jej trwania - porcja snu w ciągu dnia nie powinna być ani zbyt długa, ani zbyt krótka. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki czas jest optymalny. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Dla niektórych wystarczający będzie wypoczynek nawet pięciominutowy, natomiast inni do odbudowy sił witalnych mogą potrzebować aż pół godziny. Średnio przyjmuje się, że optymalny czas drzemki powinien wynosić około 20 minut. Zbyt krótka nie pozwoli organizmowi się zregenerować, natomiast zbyt długa może skutkować jeszcze większym znużeniem po przebudzeniu, zakłóceniem rytmu dnia oraz przerywanym snem w porze nocnej. Dla komfortu wypoczynku niezmiernie ważna jest też pora snu. Dobrze jest ucinać sobie drzemki każdego dnia o tej samej godzinie, przy czym nie powinno to być zbyt późne popołudnie. Najlepiej (jeśli pozwala na to rozkład dnia i codzienne obowiązki) zaplanować sen nie później niż na godzinę 15. Taki czas będzie optymalny, zwłaszcza jeśli wstajesz o świcie. Drzemka w godzinach wieczornych może zaburzyć naturalny rytm dnia i spowodować, że będziesz mieć trudności z zaśnięciem w nocy, przez co nie wypoczniesz i nie zregenerujesz sił życiowych.

 

Zdrowa drzemka - postaw na materace i poduszki od Hilding Anders

Aby porcja snu w ciągu dnia przyniosła Twojemu organizmowi same korzyści, zadbaj o klimat sprzyjający relaksowi. Warunki w sypialni podczas popołudniowej drzemki powinny przypominać te, które towarzyszą wypoczynkowi nocnemu. Przede wszystkim zatroszcz się o wygłuszenie wnętrza i zaciemnij okna roletami, żaluzjami lub zasłonami. Zadbaj również o przewietrzenie sypialni oraz nawilżenie powietrza. Miejsce wypoczynku powinno być też przyjaźnie zaaranżowane. Niezbędnych akcesoriów poszukaj w asortymencie szwedzkiej marki F4S, stworzonej przez Hilding Anders. Wchodząc na stronę: https://fit4sleep.pl/, znajdziesz bogaty wybór produktów gwarantujących komfort snu, a wśród nich materace, ochraniacze na materac, kołdry, poduszki i komplety pościeli. Doskonałym wyborem będzie zarówno unikatowy materac piankowy Fit.4.Sleep H2/H3 z możliwością regulacji twardości, jak i model sprężynowy Fit.4.Sleep Cool Breeze, zapewniający idealne podparcie ciała. Możesz też sięgnąć po materac nawierzchniowy Fit.4.Sleep Topper Cool Breeze, znakomicie chroniący materac główny. Do materaca dobierz odpowiednio wyprofilowaną poduszkę. Aranżując sypialnię, warto się też zapoznać z asortymentem innych marek stworzonych przez szwedzkiego producenta, na przykład PVL, Curem bądź Jensen.

2

Więcej na: https://fit4sleep.pl/

Źródło informacji: fit4sleep.pl

Źródło informacji: fit4sleep.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.