Estonia: kompleksowe centrum zaawansowanej obrony

2024-12-12 13:47 aktualizacja: 2024-12-12, 14:12
Estonian Business and Innovation Agency (1)
Estonian Business and Innovation Agency (1)
Estonia, z populacją liczącą 1,3 mln mieszkańców (porównywalną z Pragą czy Mediolanem) jest powszechnie uznawana jako ojczyzna technologicznych jednorożców, jak Skype, Bolt, czy Wise. To jednak także centrum zaawansowanego przemysłu obronnego, oferującego zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, świadomości sytuacyjnej, bezzałogowych pojazdów, sensorów, komunikacji i innych technologii, które mogą wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Historia estońskiego sektora obronnego rozpoczęła się w 1991 roku, po odzyskaniu niepodległości. Po 50 latach obcej dominacji Estonia powróciła na mapę Europy, niemal bez zasobów i bez odziedziczonej infrastruktury technologicznej. Estończycy szybko zrozumieli, że budowa konkurencyjnej gospodarki wymaga digitalizacji i szybkiego postępu technologicznego.

W rezultacie już w 1996 roku wprowadzono bankowość internetową, w 2002 roku podpisy cyfrowe, a w 2005 roku głosowanie przez internet, nadal jedyny taki system na świecie. Globalny sukces Skype, założonego w Tallinnie w 2003 roku, zapoczątkował przemianę Estonii w państwo startupów i poligon doświadczalny dla nowych technologii.

Choć estońskie społeczeństwo cyfrowe, w tym e-rezydencja, e-małżeństwa oraz sukcesy takie jak Skype, Bolt i Wise, jest uznane na całym świecie, mniej znana jest historia sukcesu estońskiego przemysłu obronnego. W 2024 roku szacowany obrót tej branży wyniesie 500 mln euro, przy rocznym wzroście ok. 30%. Przemysł koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych technologicznie produktów i usług.

Przemysł obronny Estonii oferuje szeroką gamę technologii podwójnego zastosowania: cyberobronę, robotykę, systemy autonomiczne, elektronikę i czujniki, wyposażenie indywidualne oraz technologie komunikacyjne i nadzorcze. Wszystkie firmy są prywatne, a dwie trzecie produkcji trafia na eksport. Teraz estoński sektor obronny przenosi tę współpracę na wyższy poziom i zaprasza do niej polski przemysł obronny.

Estonia jest także siedzibą NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence – międzynarodowego ośrodka prowadzącego badania, szkolenia i ćwiczenia w czterech kluczowych obszarach: technologii, strategii, operacji i prawa.

„Znaczenie cyberbezpieczeństwa i zaawansowanych technologii obronnych stało się jeszcze bardziej widoczne po cyberataku z 2007 roku, największym w historii wymierzonym w jedno państwo. Zarówno Estonia, jak i Polska widzą konieczność rozwoju niezależnych przemysłów obronnych – nie tylko poprzez zakup uzbrojenia i amunicji od kluczowych sojuszników, ale także poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na zagrożenia związanych z cyberwojną i wojną hybrydową” – mówi Rene Ehasalu, menedżer klastra Estońskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Lotniczego.

Polskie firmy mają szansę współpracować z estońskimi przedsiębiorstwami obronnymi, aby wspólnie rozwijać innowacyjne rozwiązania wzmacniające bezpieczeństwo regionu. W Europie swoją pozycję zaznaczyły już takie estońskie firmy jak CybExer Technologies, DefSecIntel, Milrem Robotics, Threod Systems, SensusQ i TrackDeep.

CybExer Technologies oferuje zaawansowane rozwiązania cyberbezpieczeństwa, w tym cyfrowe bliźniaki do realistycznych testów, narzędzia badawcze oparte na sztucznej inteligencji i indywidualnie dostosowane rozwiązania. Ich platformy wzmacniają odporność cybernetyczną na całym świecie.

DefSecIntel oferuje Smartshield SurveilSPIRE – zintegrowany, autonomiczny system świadomości sytuacyjnej, obejmujący zautomatyzowane platformy obserwacyjne, zdalne stacje monitorowania, algorytmy AI i autonomiczne źródła energii, dostosowane do różnych warunków.

Milrem Robotics specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach robotycznych dla wojska. Flagowy produkt firmy, bezzałogowy pojazd lądowy THeMIS, wspiera misje rozpoznawcze, logistyczne i bojowe, zmniejszając ryzyko dla żołnierzy i zwiększając zdolności operacyjne.

SensusQ oferuje platformę do zarządzania informacją wywiadowczą, integrującą dane z mediów społecznościowych, sensorów i e-maili. Zapewnia ona narzędzia do analizy, wizualizacji oraz wnioskowania opartego na sztucznej inteligencji.

Threod Systems tworzy zaawansowane bezzałogowe systemy powietrzne (UAS) do wywiadu i nadzoru. W ich ofercie znajdują się platformy UAV, sensory i specjalistyczne gimbale, dostosowane do zastosowań wojskowych i komercyjnych.

TrackDeep opracowuje rozwiązania do nadzoru oparte na dronach sterowanych AI, umożliwiające monitorowanie w czasie rzeczywistym, wykrywanie zagrożeń i kontrolę ruchu. Platforma integruje radary i sensory, zapewniając autonomiczną nawigację oraz wykrywanie pilotów, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność operacyjną.

Więcej informacji na stronie https://tradewithestonia.com/defence/

Źródło informacji: Estonian Business and Innovation Agency

 

Źródło informacji: Estonian Business and Innovation Agency

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone