Przedmiotem przedostatniej wideokonferencji z cyku #idearozwojubiznesu, która odbyła się w poniedziałek 9 grudnia, było Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie ustanowienia zharmonizowanych zasad wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylenia rozporządzenia (UE) nr 305/2011, tzw. CPR.
Rozporządzenie jest skutkiem rewizji przepisów i ma na celu poprawę rynku wewnętrznego wyrobów budowlanych dzięki ułatwieniu swobodnego obrotu. Autorzy nowych przepisów większy niż do tej pory nacisk położyli na „zrównoważoność środowiskową” wyrobów budowlanych oraz ich wpływ na zmiany klimatu.
W pierwszej części webinaru zaproszeni eksperci zaprezentowali regulacje wprowadzone w nowym rozporządzeniu, które docelowo zastąpi przepisy obowiązujące od 2011 r.
Łukasz Rymarz, główny specjalista w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, mówił o założeniach nowego rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych wyrobów budowlanych. Jego zdaniem celem nowego rozporządzenia jest stworzenie sprawnie funkcjonującego jednolitego rynku wyrobów budowlanych oraz realizacja celów ekologicznych i transformacji cyfrowej.
„Budownictwo wykorzystuje znaczą część zasobów naturalnych oraz energii. Wykorzystanie narzędzi cyfrowych umożliwi zaś zmniejszenie obciążeń administracyjnych dotyczących wszystkich uczestników procesu budowlanego” - powiedział Rymarz.
Rymarz dodał, że nowe rozporządzenie zostanie opublikowane w grudniu br., a wejdzie w życie 20 dni później. Stosowane zaś będzie z pewnymi wyjątkami 12 miesięcy później. Wyjątki umożliwią przygotowanie dokumentacji technicznej, na podstawie której będzie możliwe wprowadzanie do obrotu nowych produktów.
Produkt wchodzący na rynek otrzyma „cyfrowy paszport”, zawierający pełne dane na jego temat. Będzie można je odczytać, korzystając z kodu QR na etykiecie. System ten ma zacząć w pełni funkcjonować do 2028 r.
Iwona Tokarska, dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, mówiła o tym, co nowe rozporządzenie w sprawie wyrobów budowlanych zmieni w pracy nadzoru tego rynku. Przypomniała, jakie uprawnienia ma Główny Inspektor Nadzoru Budowalnego, a jakie wojewódzcy inspektorzy.
„W najprostszy sposób różnice pomiędzy tym, jak zmieni się nadzór budowlany w odniesieniu do istniejących i projektowanych przepisów widać po trybie i rodzaju kontroli. Nadal będziemy mieć uprawnienia do kontroli przedsiębiorcy na miejscu. Tak jak obecnie będziemy mieli narzędzia i uprawnienia do pobierania próbek budowy. Próbkę będziemy mogli pobrać bez kontroli. To, co jest nowe, to kontrola materiałów online. Przede wszystkim będzie to monitoring oferty online” - powiedziała Tokarska.
Iwona Tokarska zaznaczyła, że nowością po zmianie przepisów będą wyroby poddawane kontroli: wyroby budowlane 3D, wyroby używane i udostępniane online.
Dr inż. Sebastian Wall, pełnomocnik dyrektora ds. strategii konkurencyjności Instytutu Techniki Budowlanej, mówił o nowych aspektach oceny wyrobów budowlanych w obszarze właściwości użytkowych. Jak powiedział, szczególną cechą nowego rozporządzenia będzie ustalenie zasad, według których będą określane właściwości użytkowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania wyrobu na środowisko.
Wall dodał, że właściwości środowiskowe będą rozszerzane zgodnie z harmonogramem tak, aby obowiązywały w momencie, gdy dotychczasowe stracą ważność (w końcu 2030 lub na początku 2031 roku).
W drugiej części webinaru uczestnicy odpowiadali na pytania internautów.
Łukasz Rymarz, odpowiadając na pytanie dotyczące terminu objęcia wyrobów budowlanych nowymi przepisami, powiedział, że czas na opracowanie normy to maksymalnie trzy lata.
Iwona Tokarska dodała, że w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego działa punkt kontaktowy, do którego można wnosić wszelkie pytania dotyczące nie tylko przepisów technicznych. Będzie on również informował o wszelkich przepisach i aktach wykonawczych.
Sebastian Wall podkreślił, że dokumenty pozwolą zweryfikować, czy produkt spełnia wymagania. Jako przykład podał branżę stolarki okiennej w Polsce.
Czwarta już edycja cyklu wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań z ekspertami poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, takie jak: ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w PKD, nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych i pakiet deregulacyjny.
Wszystkie transmisje z cyklu spotkań znajdują się na stronie PARP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom