Kolejowe spółki ORLEN pod jedną nazwą

2024-10-14 13:55 aktualizacja: 2024-10-14, 14:03
ORLEN
ORLEN
Wyspecjalizowany w transporcie paliw płynnych, towarowy przewoźnik kolejowy, spółka LOTOS Kolej, zmienia nazwę na ORLEN Kolej. To kolejny etap procesu integracji polskich aktywów kolejowych Grupy ORLEN.

Przypomnijmy, że 3 lipca 2023 roku spółka LOTOS Kolej przejęła majątek spółki ORLEN KolTrans, co otworzyło nowy rozdział w sektorze kolejowym, wzmacniając pozycję rynkową Grupy ORLEN w branży przewozów cargo, zabezpieczając potrzeby logistyczne koncernu i umożliwiając przygotowanie szerszej, konkurencyjnej oferty dla klientów zewnętrznych w zakresie nowych rozwiązań logistycznych, większej elastyczności i kompleksowej oferty usług.

Integracja aktywów kolejowych Grupy ORLEN pozwoliła na efektywne wykorzystanie ich potencjału i zasobów. Zmiana nazwy spółki na ORLEN Kolej jest powiązana z uzyskaniem przez Spółkę Jednolitego Certyfikatu Bezpieczeństwa, którego posiadanie, zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, jest warunkiem dopuszczenia przedsiębiorcy do korzystania z infrastruktury kolejowej.

Spółka zatrudnia obecnie blisko 1700 pracowników, dysponuje ponad 180 lokomotywami oraz posiada 8,3 tys. wagonów, z których ponad 8 tys. stanowią cysterny. Część taboru stanowi własność spółki, a pozostałe jednostki eksploatowane są na podstawie umów dzierżawy oraz leasingu. W tym roku tabor ORLEN Kolej zasili 10 nowoczesnych lokomotyw z silnikiem dojazdowym, ułatwiającym logistykę na bocznicach i zapewniającym niezależność od sieci trakcyjnej.

ORLEN Kolej świadczy kompleksowe usługi logistyczne w zakresie transportu kolejowego, obejmujące krajowy i międzynarodowy transport towarów, serwis i naprawę taboru kolejowego, dzierżawę wagonów, obsługę bocznic oraz spedycję zarówno na potrzeby koncernu, jak również innych podmiotów krajowych i zagranicznych.

Źródło informacji: ORLEN

Źródło informacji: ORLEN

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Załączniki