ORLEN: przygotowaliśmy konkretny plan działań na rzecz bioróżnorodności

2024-10-14 10:36 aktualizacja: 2024-10-14, 10:55
PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
„Dojrzeliśmy do tego, żeby jako biznes i społeczeństwo, zająć się bioróżnorodnością” - podkreślił Arkadiusz Kamiński, dyrektor wykonawczy ds. środowiska w ORLEN, podczas konferencji PRECOP w Katowicach. Jego zdaniem przedsiębiorstwom nie brakuje dziś wiedzy o środowisku naturalnym, lecz świadomości na temat korzyści i ryzyk płynących z bioróżnorodności.

Jak biznes minimalizuje wpływ na środowisko? Czy firmy doceniają i chronią kapitał naturalny? Jakie są największe wyzwania związane z raportowaniem ESG? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Bioróżnorodność i biznes”.

„Dziś walory dobrobytu społeczeństwa określa wskaźnik PKB. Ale on mówi tylko o produkcji, ewentualnie efektywności. Nie ma tam elementów związanych ze zrównoważonym rozwojem, bioróżnorodnością. Czy my - jako ludzkość - w dobie przekształcania zasobów naturalnych w dobra będziemy w stanie wymyślić taki wskaźnik, który pogodzi wzajemnie niespinające się elementy” - pytał Arkadiusz Kamiński.

Zaznaczył, że różnorodność biologiczną niezwykle trudno jest wycenić, ponieważ jej wartość jest wielowymiarowa i obejmuje nie tylko bezpośrednie korzyści dla gospodarki, ale również szereg funkcji ekosystemowych, wartości kulturowych, zdrowotnych, estetycznych oraz przyszłych potencjałów, które nie są bezpośrednio wymierne.

„Są tego przykłady, chociażby raport Światowego Forum Ekonomicznego, który mówi, że 50 proc. dzisiejszego PKB jest zależne od zasobów przyrodniczych, a w ciągu najbliższych 10 lat utrata bioróżnorodności i załamanie ekosystemów będą stanowić jedno z największych zagrożeń dla gospodarki, zasobów naturalnych i ludzi" - tłumaczył Arkadiusz Kamiński.

Według niego można próbować wycenić bioróżnorodność w oparciu o usługi ekosystemowe, np. filtrację wody i jej oczyszczanie, zapobieganie powodziom, produkcję żywności. Kamiński wymienił także działania, które ORLEN prowadzi w celu ochrony bioróżnorodności.

„Została powołana specjalna komórka w Biurze Ochrony Środowiska, która przygotowała politykę bioróżnorodności dla całej Grupy ORLEN. Pracujemy nad planem działań na rzecz bioróżnorodności, który zawierać będzie katalog konkretnych działań dla każdej ze spółek” - mówił dyrektor wykonawczy ds. środowiska ORLEN.

Dodał, że ORLEN prowadzi działania mające na celu odbudowę gatunków np. sokoła wędrownego.

„Dodatkowo prowadzimy procesy remadiacji (red. polega na usunięciu lub zmniejszeniu ilości substancji zagrażających środowisku, wprowadzonych w wyniku działalności człowieka, bądź ograniczaniu rozprzestrzeniania się tych substancji w glebie, ziemi czy wodach gruntowych), rekultywacji środowiska, aby przywrócić dobrą kondycję gleby i mogły w niej zachodzić odpowiednie naturalne procesy” - podkreślił Arkadiusz Kamiński.

PRECOP to dwudniowa (2-3 października 2024) konferencja klimatyczna poprzedzająca Szczyt Klimatyczny ONZ COP29 w Azerbejdżanie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.