Jaka jest zasada działania sprężarki tłokowej?
Działanie kompresora tłokowego opiera się na procesie sprężania powietrza lub gazu za pomocą ruchomego tłoka, który zmienia objętość powietrza znajdującego się w wewnętrznej komorze sprężarki. Kompresory tłokowe (https://czemar.pl/sprezarki-olejowe/olejowe-tlokowe/) są jednymi z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych rodzajów sprężarek w przemyśle, budownictwie, gospodarstwach domowych i wielu innych dziedzinach.
Jak działa sprężarka tłokowa? Powietrze atmosferyczne zassane jest przez kompresor, następnie trafia do komory sprężającej, gdzie w wyniku ruchu tłoka ulega kompresji - zwiększa się jego ciśnienie przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości. Po osiągnięciu maksymalnej kompresji sprężone powietrze jest wypychane na zewnątrz komory przez zawór wylotowy. Następnie tłok powraca do pozycji wyjściowej, zwiększając objętość komory i powodując, że ciśnienie w niej spada.
Ważnymi elementami kompresora tłokowego są zawory ssące i wylotowe, które kontrolują przepływ powietrza do i z komory sprężarki. Istnieje wiele różnych konstrukcji kompresorów tłokowych, w tym jedno- i dwuetapowych, jedno- i wielobiegowych, olejowych i bezolejowych, które są stosowane w zależności od wymagań aplikacji i rodzaju sprężanego medium.
Jakie są zalety zastosowania kompresora tłokowego na zbiorniku?
Kompresor tłokowy na zbiorniku jest to popularny rodzaj sprężarki wykorzystywany w różnych branżach i zastosowaniach. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim gwarancja stabilnego ciśnienia w układzie. Zbiornik sprężonego powietrza działa jako bufor, który magazynuje nadmiar powietrza wytworzonego przez kompresor. Dzięki temu sprężarka może pracować cyklicznie, a zbiornik pozwala na dostarczanie powietrza o bardziej stabilnym ciśnieniu, co jest ważne w wielu zastosowaniach. Co więcej, dostęp do zmagazynowanego sprężonego powietrza pozwala obsłużyć w zakładzie nagłe szczyty zapotrzebowania na medium.
Zastosowanie sprężarki tłokowej na zbiorniku przekłada się na oszczędności finansowe dla zakładu i to w kilku wymiarach. Z jednej strony zapewnia wydajniejszą pracę maszyny, która dostarcza sprężone powietrze bez wahań ciśnienia i ilości medium, co wpływa na redukcję pulsacji w układzie. Z drugiej strony zmniejsza liczbę cykli pracy kompresora, ponieważ nie musi on działać non-stop. Kiedy ciśnienie powietrza w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom, kompresor się wyłączy, a gdy ciśnienie spadnie do określonego wcześniej poziomu, kompresor zostanie ponownie włączony. To powoduje, że efektem zastosowania sprężarki na zbiorniku jest mniejsze zużycie energii i tym samym niższe koszty eksploatacyjne. Co więcej, mniejsza liczba cykli pracy przekłada się na niższe zużycie maszyny i wydłużenie jej żywotności.
Warto jednak zauważyć, że zbiornik powinien posiadać pojemność dostosowaną do potrzeb procesów produkcyjnych w zakładzie. Z innych zalet sprężarki tłokowej na zbiorniku warto wymienić fakt, że większość tego typu urządzeń jest mobilna, co ułatwia ich wykorzystanie w dowolnym miejscu w zakładzie przy założeniu możliwości przemieszczenia kompresora do innego stanowiska roboczego.
Gdzie wykorzystuje się sprężarki tłokowe na zbiorniku?
Sprężarki tłokowe na zbiorniku znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach, które wymagają dostarczania sprężonego powietrza o stabilnym ciśnieniu. Sprawdzają się w szeroko rozumianym przemyśle związanym z produkcją metalową, spożywczą, chemiczną czy farmaceutyczną w celu napędu maszyn, narzędzi pneumatycznych, urządzeń do pakowania, sprężarek wodnych, a także do układów kontroli jakości. Kompresory tłokowe na zbiorniku wykorzystuje się również w budownictwie, gdzie kompresory tłokowe na zbiorniku są używane do zasilania narzędzi pneumatycznych (tj. młoty pneumatyczne, pistolety do malowania, wkrętarki pneumatyczne czy urządzenia do czyszczenia powierzchni).
Kompresory tłokowe na zbiorniku stosuje się także w transporcie pneumatycznym do przesyłu materiałów sypkich. W warsztatach samochodowych i stacjach benzynowych sprężarki tłokowe na zbiorniku są wykorzystywane do napędu narzędzi pneumatycznych do obsługi pojazdów, a w energetyce do napędu urządzeń, w tym systemów oczyszczania spalin, zaworów pneumatycznych czy układów automatyki. Sprężarki tłokowe na zbiorniku (zazwyczaj bezolejowe) stosuje się w celu dostarczania sprężonego powietrza do różnych urządzeń, takich jak aparatura medyczna, maszyny do terapii oddechowej czy w gabinetach stomatologicznych.
To tylko niektóre z przykładów, gdzie wykorzystuje się sprężarki tłokowe na zbiorniku. W rzeczywistości, dzięki swojej wszechstronności i efektywności są one stosowane w wielu innych miejscach, gdzie sprężone powietrze jest niezbędne do realizacji różnych zadań i procesów.
Więcej na: https://czemar.pl/
Źródło informacji: Czemar
Źródło informacji: Czemar