Zarządy stowarzyszeń gmin uzdrowiskowych i gmin górskich omówiły zasady współpracy

2024-12-16 09:22 aktualizacja: 2024-12-16, 09:35
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Dnia 11 grudnia 2024 r. na wspólnym posiedzeniu w Krakowie, przedstawiciele zarządów Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP z siedzibą w Krynicy-Zdroju i Porozumienia Gmin Górskich RP z siedzibą w Szczyrku omówili zasady przyszłej współpracy.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP reprezentowali: Jan Golba (prezes zarządu, burmistrz Muszyny), Jerzy Łużniak (zastępca prezesa zarządu, prezydent Jeleniej Góry), Mateusz Jellin (zastępca prezesa zarządu, burmistrz Polanicy-Zdroju) oraz członkowie zarządu Robert Serkis (wójt Gminy Horyniec-Zdrój) i Jarosław Jucewicz (burmistrz Ciechocinka).

Ze strony Porozumienia Gmin Górskich RP w spotkaniu uczestniczyli: Roman Krupa (zastępca prezesa zarządu, wójt Gminy Kościelisko) oraz członkowie zarządu: Aneta Potoczna (burmistrz Kudowy-Zdroju) i Dariusz Wethacz (wójt Gminy Cisna).

SGU RP będące ogólnopolską organizacją skupiającą gminy o podobnym charakterze i profilu działania, które posiadają na swoim terenie uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej, albo też pretendują do uzyskania statusu uzdrowiska zrzesza także gminy uzdrowiskowe wchodzące w skład Porozumienia Gmin Górskich RP. Jak się okazało w trakcie dyskusji, więcej nas łączy niż dzieli.

Omówiono tematy związane z działalnością obydwu organizacji, związane z bieżącym funkcjonowaniem gmin uzdrowiskowych i górskich. Wśród najważniejszych znalazły się kwestie dotyczące regulacji związanych z najmem krótkoterminowym; opłatą miejscową i ewentualnym podatkiem turystycznym; strefami płatnego parkowania w weekendy; zasadami powiększenia istniejących oraz tworzenia nowych parków narodowych i potrzeby konsultacji ich z samorządami, opresyjnej procedury prawnej dotyczącej przeprowadzenia ocen oddziaływania na środowisko zarówno w zakresie procedury planistycznej jak i realizacji inwestycji w obszarach chronionych. W tym ostatnim przypadku przedstawiciele gmin górskich i uzdrowiskowych zwracali uwagę na obowiązujące opresyjne prawo, które powoduje, że inwestor, w długotrwałym procesie uzgodnień, uzyskuje pozwolenie budowlane na realizację inwestycji dopiero po 5-6 latach od momentu podjęcia decyzji o zamiarze realizacji przedsięwzięcia. To powoduje, że tracą sens jakiekolwiek założenia ekonomiczne realizacji inwestycji, a koszty przedsięwzięcia gigantycznie rosną. Gminy tracą przez to wielu inwestorów, którzy wolą realizować swoje inwestycje w terenach nie objętych takimi ograniczeniami.

Gminy skupione w obu stowarzyszeniach zauważyły, że proponowane zmiany w ustawach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, drogach publicznych, opłatach miejscowych, i innych, stawiają gminy turystyczne i uzdrowiskowe w trudnej sytuacji, gdyż nie uwzględnione zostały postulaty związane ze specyfiką ich funkcjonowania, i występującymi sytuacjami gdy ilość odwiedzających te miejscowości kuracjuszy, turystów wielokrotnie przewyższa ilość mieszkańców. Powoduje to, że koszty związane z prawidłowym zabezpieczeniem normalnego funkcjonowania gminy spoczywają jedynie na stałych mieszkańcach, bez jakiejkolwiek rekompensaty.

Strategia przyszłej współpracy pomiędzy stowarzyszeniami obejmuje także wzajemne wsparcie oraz podejmowanie wspólnych działań, związanych z przygotowaniem pożądanych i oczekiwanych przez środowisko samorządowe zmian w przepisach prawnych.

Dyskutowano również nad celowością zrzeszania się w ramach dużych, ogólnopolskich organizacji, czy też federacji skupiających określone branże i korzyści jakie niesie ze sobą taka przynależność.

Uczestnicy spotkania wymienili swoje doświadczenia związane z funkcjonowaniem i problematyką gmin turystycznych i uzdrowiskowych. Specyfika poszczególnych samorządów, ich położenie i przeważający profil działalności sprawia, że pomimo różnic, które ich dzielą, to większość celów i planów jest zbieżna, a przyszła współpraca zapowiada się obiecująco.

Przedstawiciele zarządów Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i Porozumienia Gmin Górskich RP oczekują włączenia ich w proces konsultacji, w szczególności w zakresie projektu ustawy o najmie krótkoterminowym.

Dlatego też apelują o uwzględnienie w toczących się pracach nad nowymi regulacjami prawnymi specyfiki gmin uzdrowiskowych i turystycznych.

Źródło: https://sgurp.pl/

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone