Osoby z niepełnosprawnością w pracy - co warto wiedzieć?
Kwestie związane z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej w przedsiębiorstwie wynikają bezpośrednio z przepisów prawa. Reguluje je Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych opublikowana 27 sierpnia 1997 roku. To ona określa przywileje, które przysługują pracownikom z niepełnosprawnościami oraz opisuje obowiązki i korzyści pracodawców, którzy ich zatrudniają.
Warto przy tym pamiętać, że aby móc korzystać z przysługujących udogodnień, pracownik musi zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności i jej stopniu (wyróżnia się stopień lekki, umiarkowany i znaczny). Uzyskanie takiego dokumentu wymaga spełnienia szeregu warunków oraz dopełnienia odpowiednich formalności. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://www.randstad.pl/strefa-pracownika/praca-na-co-dzien/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-jak-je-uzyskac/.
Na jakie przywileje w pracy mogą liczyć pracownicy z niepełnosprawnościami?
Niepełnosprawność wiąże się z wieloma utrudnieniami w życiu. Dotyczy to także kwestii zawodowych. Twórcy obowiązującego prawa zdecydowali więc o przyznaniu osobom z niepełnosprawnościami pewnych przywilejów w pracy. Dzięki nim łatwiej mogą one zaadaptować się w miejscu zatrudnienia, a wykonywanie obowiązków zawodowych jest dla nich mniej uciążliwe. Zakres przywilejów zależy przy tym od stopnia niepełnosprawności. Korzyści, na jakie można liczyć, to:
- krótszy czas pracy - osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności z kolei jest ograniczony do 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Ponadto osoby niepełnosprawne nie powinny brać nadgodzin. Prawo nie zezwala również, aby pracowały w porze nocnej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik chce wykonywać obowiązki w godzinach nadliczbowych lub nocą, jednak w tym celu musi zdobyć specjalne zaświadczenie od lekarza;
- dodatkowa przerwa w pracy - osoby z niepełnosprawnościami mają dodatkowe 15 minut przerwy w ciągu dnia roboczego. Mogą wykorzystać je na odpoczynek lub wykonanie gimnastyki usprawniającej;
- dodatkowe dni urlopu - pracownicy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanej lub znacznej niepełnosprawności, zyskują dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym;
- okresowe płatne zwolnienie od pracy z prawem do wynagrodzenia - dotyczy osób z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością. Takie płatne zwolnienie można uzyskać raz w roku na maksymalnie 21 dni roboczych. Jego celem powinien być turnus rehabilitacyjny lub wykonanie specjalistycznych badań, zabiegów itp.
Jak widać, pracownicy, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności, cieszą się wieloma przywilejami. Pracodawcy są zobowiązani do ich respektowania.
Więcej na: https://www.randstad.pl/
Źródło informacji: randstad.pl
Źródło informacji: randstad.pl