Od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, w której określono, kto i w jakim czasie od objęcia funkcji powinien zostać przeszkolony w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. W ustawie wskazano jednak tylko ramowe kryteria, kto może przeprowadzać takie szkolenia, a przepisy znacząco zawężają grono tych podmiotów - podaje portal Prawo.pl.
„To może oznaczać, że będzie ich brakować, co też wpłynie na cenę tych szkoleń” - mówi ppłk. rez. Dariusz Krzysztofik, kierownik referatu ds. obronnych i obrony cywilnej wydziału bezpieczeństwa mieszkańców i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Lublin, cytowany przez Prawo.pl.
Prawo.pl dodatkowo informuje, że samorządowcy mają wrażenie, że w planach szkolenia nie wzięto po uwagę wniosków zarówno z ostatniej powodzi, jak i konfliktu w Ukrainie, a co za tym idzie wyzwań, z którymi obecnie mogą się mierzyć włodarze miasta.
Z kolei osoby odpowiadające za szkolenia dla samorządowców niepokoi zapis, który mówi, że szkolący muszą być absolwentami studiów magisterskich lub podyplomowych na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne - informuje Prawo.pl.
„Ograniczenie kryterium wymagalności do jednego kierunku zawęża możliwość pozyskania wystarczającej liczby osób do prowadzenia zajęć dydaktycznych, w kontekście potrzeb, które w tym zakresie wystąpią, po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych” - wskazuje Karina Sikora-Wojtarowicz, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, cytowana przez Prawo.pl.
Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/kto-przeprowadzi-szkolenia-z-zakresu-ochrony-ludnosci-i-obrony-cywilnej,530877.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom