Dzięki usłudze e-Doręczeń obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji z poziomu komputera lub telefonu w dowolnym miejscu i o każdej porze.
Od stycznia system ten stanie się powszechny, obejmując przede wszystkim administrację publiczną (z wyjątkiem organów ścigania i instytucji wymiaru sprawiedliwości). Jednak, jak informuje serwis Prawo.pl, obowiązek wdrożenia usługi e-Doręczeń może okazać się „teoretyczny”.
„Trwają właśnie prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą dla podmiotów publicznych 12-miesięczny okres przejściowy. Przyczyną były sygnały, że nie wszystkie urzędy zdążą wprowadzić system w wymaganym terminie. 21 listopada br. ustawę uchwalił Sejm, a na najbliższym posiedzeniu zajmie się nią Senat” - czytamy na Prawo.pl.
Oznacza to, że w okresie przejściowym preferowany będzie system e-Doręczeń, ale w praktyce, jeśli okaże się, że dany urząd nie jest gotowy na jego stosowanie, będzie mógł dostarczać korespondencję w tradycyjny (tzn. papierowy) sposób.
Z badań przeprowadzonych przez resort cyfryzacji wśród użytkowników ePUAP wynika, że aż 70 proc. podmiotów publicznych nie złożyło dotychczas nawet wniosku o nadanie adresu do doręczeń elektronicznych - informuje serwis Prawo.pl.
Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/biznes/e-doreczenia-dla-przedsiebiorcow-juz-wkrotce-obowiazkowe,530341.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło informacji: PAP MediaRoom