O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

100 dni rządu. Prof. SGH: dzięki środkom z KPO Polska nie zostanie zepchnięta na peryferia technologiczne Europy

Uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że Polska nie zostanie zepchnięta na peryferia technologiczne Europy - powiedział PAP prof. SGH Artur Nowak-Far. Ocenił, że KE prawdopodobne przyjmie rewizję naszego KPO.

Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz
Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz

Prof. Artur Nowak-Far, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oceniając 100 dni rządu premiera Donalda Tuska, zaznaczył, że jednym z największych jego osiągnięć jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Podkreślił, że pieniądze te mają fundamentalne znacznie dla zwiększenia konkurencyjności polskich firm i całej gospodarki.

Więcej

rof. Markowski: oceniam osiągnięcia rządu Donalda Tuska co najmniej na czwórkę. Fot. PAP/Radek Pietruszka

100 dni rządu Donalda Tuska. Prof. Markowski wystawił ocenę

"Zablokowanie tych środków oznaczało, że Polsce nie udałoby się zrealizować przedsięwzięć czy reform, które przeprowadzą pozostałe kraje unijne. To spowodowałby, że Polska znalazłby się w innej rzeczywistości gospodarczej i społecznej niż reszta Unii Europejskiej. Potem trudno byłoby Polsce dołączyć do wszelkich nowych przedsięwzięć, które państwa członkowskie UE chciałyby realizować w jej ramach" - powiedział.

Podkreślił, że "uruchomienie środków z KPO oznacza, że Polska nie zostanie zepchnięta na peryferia technologiczne Europy".

Profesor zaznaczył, że aby dokonać skoku rozwojowego, jak największa część środków z KPO powinna zostać przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę twardą i nabywanie nowych kompetencji ważnych dla gospodarki. Jak mówił, jest to istotne w kontekście rozwoju nowych technologii, które zmieniają rynek pracy oraz wpływają na nowe inwestycje. Przekonywał, że dobrze zainwestowane środki z KPO nie tylko wpłyną na wzrost wynagrodzeń i poprawę jakości życia Polaków, ale również zwiększą zainteresowanie Polską potencjalnych inwestorów i partnerów gospodarczych.

"Powinnyśmy robić wszystko, żebyśmy mogli wzmocnić naszą wiedzę i zasoby tak, by dokonać ekspansji za granicę" - wskazał.

Artur Nowak-Far zauważył, że w związku z dwuletnim opóźnieniem w uruchamianiu finansowania KPO może się nie udać zrealizować wszystkich z ponad 100 reform i inwestycji w nim ujętych.

Więcej

Premier Donald Tusk. Fot.  PAP/Radek Pietruszka

Prof. Chwedoruk ocenił 100 dni rządu Donalda Tuska

"W mojej ocenie fundusze z KPO będą przeznaczane głównie na projekty +łatwiejsze+, takie jak np.: termomodernizacja budynków, ucyfrowienie służby zdrowia oraz urzędów czy budowa żłobków. Natomiast może być kłopot z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi, których przeprowadzenie wymaga czasu i środków" - ocenił Nowak-Far.

Zaznaczył, że to, ile budżetu KPO uda się Polsce wykorzystać, w dużej mierze zależy od Komisji Europejskiej, np. czy zgodzi się na przesunięcia terminu wdrażania niektórych reform, takich jak np. zwiększenie cyberbezpieczeństwa lub poprawienie dostępności i efektywności służby zdrowia.

"Oczywiście, wszystko musi być dokładnie opisane, udokumentowane i rozliczane zgodnie prawem, ale dobra wola jest też bardzo ważna" - wskazał.

Zauważył, że w obecnej sytuacji (wojna na Ukrainie i wybory do Parlamentu Europejskiego) w interesie KE jest udowodnienie, że Polska jest pełnoprawnym członkiem UE, a jej obywatele odnoszą wymierne korzyści z członkostwa we Wspólnocie.

"Jest wysoko prawdopodobne, że KE przyjmie rewizję naszego KPO" - ocenił.

Jego zdaniem poprzedniej ekipie rządowej (PiS) "nie zależało na uruchomieniu tych środków".

Ekonomista za nieprawdziwe uznał głosy, że KPO jest dla Polski nieopłacalne.

"Przecież KPO umożliwia uzyskanie finansowania, które - nawet jeżeli pochodziłoby z unijnych pożyczek - to takich, które zaciągane są na międzynarodowym rynku finansowym po najmniejszych możliwych kosztach" - powiedział Artur Nowak-Far.

Przypomniał, że 25 mld euro z KPO stanowią dotacje, a 34 mld euro to preferencyjne pożyczki, "a wszystko to mamy na bardzo korzystnych warunkach".

Więcej

Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

100 dni działalności rządu Donalda Tuska – komentarze posłów [NASZE WIDEO]

W połowie stycznia br., po 1,5 roku od akceptacji przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy, Polska złożyła pierwszy wniosek o płatność w wysokości 6,9 mld euro. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej zdecydowało jednocześnie, że ze względu na opóźnienia w realizacji tzw. kamieni milowych związanych z sądownictwem, a tym samym odblokowaniu środków z KPO, niezbędna jest jego rewizja.

Jak informowała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, na 23 kwietnia br. planowane jest przyjęcie zmian w KPO przez Radę Ministrów, a formalne wysłanie rewizji KPO do KE nastąpi w ostatniej dekadzie kwietnia br. Zmieniona decyzja wykonawcza Rady UE, która zatwierdzi zmiany w KPO, jest planowana przez ECOFIN na 16 lipca br. Jeszcze w tym roku MFiPR zamierza wystosować do KE dwa wnioski o płatność.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

jc/

Zobacz także

  • Leszek Balcerowicz. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Prof. Leszek Balcerowicz: prezes NBP Adam Glapiński łamał konstytucję. To powód, żeby postawić go przed TS [STUDIO PAP]

  • Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Mateusz Marek

    Kaczyński: program realizowany przez obecnie rządzących nie ma nic wspólnego z demokracją

  • Leszek Miller Fot. PAP/Mateusz Marek

    Leszek Miller o Ziobrze: życzę mu powrotu do zdrowia, żeby mógł jak najszybciej stanąć przed organami wymiaru sprawiedliwości

Serwisy ogólnodostępne PAP