Adam Michnik wśród odznaczonych przez prezydent Słowacji

2024-01-14 22:13 aktualizacja: 2024-01-15, 08:53
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, fot. PAP/Leszek Szymański
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova wręczyła w niedzielę wieczorem w Bratysławie 33 osobom najwyższe odznaczenia państwowe. Wśród uhonorowanych znalazł się redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Czaputova podkreśliła, że Słowacja pisze własną historię, ale jest częścią szerszej historii europejskiej.

Dlatego - powiedziała - wśród odznaczonych znalazły się osobistości z Czech, Polski i Węgier. Te trzy kraje, zdaniem prezydent, dzieliły swoją historię ze Słowacją.

Zwracając się do wszystkich odznaczonych, Czaputova powiedziała, że piszą historię Słowacji. „Piszmy ją dalej razem. Jestem przekonana, że historia napisana przez tak niezwykłych ludzi niezawodnie wskaże nam drogę" – stwierdziła.

W krótkiej laudacji odczytanej podczas uroczystości podkreślono, że Michnik był duchowym współuczestnikiem czechosłowackiego sprzeciwu wobec totalitarnym władzom i do dziś pozostaje przyjacielem Słowacji. Opowiada się za praworządnością, wolnością słowa i innymi wartościami europejskimi.

„Dumny Środkowy Europejczyk, intelektualista, na którego opinie się czeka i myśli się o nich niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzamy, czy nie” – przeczytał prowadzący ceremonię.

Michnik otrzymał Order Białego Podwójnego Krzyża (widnieje na godle państwowym Republiki Słowackiej- PAP) II klasy za wybitny wkład we wszechstronny rozwój stosunków Polski ze Słowacją.

Wśród uhonorowanych przez Czaputovą znaleźli się także czeski historyk Jan Rychlik i praski biskup pomocniczy Vaclav Maly, który w latach osiemdziesiątych XX wieku za działalność polityczną został pozbawiony przez komunistyczne władze prawa sprawowania posługi duszpasterskiej. Był sygnatariuszem Karty 77 i jednym z założycieli Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych. W listopadzie i grudniu 1989 roku moderował masowe demonstracje przeciwko komunistycznej władzy.

Media zwróciły uwagę na nieobecność na ostatniej ceremonii wręczania najwyższych odznaczeń państwowych przez prezydent Czaputovą premiera Roberta Ficy, który jest skonfliktowany z głową państwa.

 

Piotr Górecki (PAP)

sma/