O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Adrian Zandberg: podatek najlepszym sposobem na spekulację mieszkaniową

Poseł Razem i kandydat na prezydenta Adrian Zandberg ocenił w niedzielę, że najlepszym sposobem na spekulację mieszkaniową i wzrost cen mieszkań jest odpowiedni system podatkowy.

Poseł Razem i kandydat na prezydenta Adrian Zandberg. Fot. PAP/	Marcin Gadomski
Poseł Razem i kandydat na prezydenta Adrian Zandberg. Fot. PAP/ Marcin Gadomski

Poseł Razem i kandydat na prezydenta Adrian Zandberg na konferencji prasowej w Sopocie mówił o spekulacji na rynku mieszkań. Wskazał, że ceny mieszkań w tym mieście, jedne z najwyższych w Polsce, nie pozwalają na wzięcie kredytu nawet na trzydzieści lat.

Więcej

Podczas spotkania z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej Trzaskowski zapowiedział nową akcję "Samorządy Naprzód". Fot. PAP/	Artur Reszko

Rafał Trzaskowski ogłosił start ogólnopolskiej akcji "Obywatele Naprzód"

Zandberg podkreślił, że obecnie większość pracujących Polaków jest w takiej sytuacji, że nie stać ich na zakup mieszkania dla siebie i swojej rodziny.

"Kolejne rządy w Polsce pompowały pieniądze do sektora deweloperskiego"

"Bo ceny nieruchomości oszalały. Bo ceny nieruchomości oderwały się od realnej gospodarki, od realnych dochodów pokoleń Polaków, którzy żyją z pracy" - mówił Zandberg i dodał, że nie jest to przypadek. Jego zdaniem kolejne rządy w Polsce pompowały pieniądze do sektora deweloperskiego i pozwalały na to, żeby spekulacja na rynku mieszkaniowym windowała ceny w te rejony, gdzie stały się zupełnie niedostępne dla znacznej części Polaków. Kandydujący w wyborach prezydenckich Zandberg podkreślił, że "także o tym będą te wybory". "O tym, czy w końcu skończymy z samowolą deweloperki i czy skończymy z przyzwoleniem dla tego, żeby spekulanci mieszkaniowi rujnowali życie młodego pokolenia (...) wybory o tym, czy chcemy, żeby było tak jak dotąd - żeby państwo polskie napychało kabzę niewielkiej liczbie firm deweloperskich i dbało o interesy rentierów" - mówił lider Razem.

Według niego najprostszym sposobem jest podatek antyspekulacyjny - niedotyczący ludzi mających własne mieszkanie, a tych, którzy kupują po kilka mieszkań w celach inwestycyjnych.

Moda bogatych ludzi

Poseł Razem podkreślił też, że w ostatnich latach wśród ludzi bogatych zapanowała moda, by zamiast inwestować w innowacyjną gospodarkę, inwestować miliony złotych na rynku nieruchomości. Jego zdaniem za takie działanie płaci młode pokolenie, dla którego mieszkania są niedostępne i za drogie.

"Powinniśmy iść dokładnie odwrotną drogą. Nie pozwalać na to, by spekulacja rozpleniała się w naszych miastach, tylko uciąć ją przy pomocy systemu podatkowego" - mówił Zandberg i dodał, żeby skierować do najbogatszych jasny sygnał, żeby inwestowali w prawdziwą gospodarkę i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zdaniem posła Razem, to co wydarzyło się na rynku nieruchomości, to część większego problemu - tego, że rządzący od 20 lat na zmianę Platforma z PiS-em, uznali, że "jak puścimy to wszystko na wolną amerykankę, to samo się ureguluje, a politycy nie będą musieli się narobić". Jego zdaniem ten czas się kończy, bo przyszły trudniejsze lata i moment zmian geopolitycznych. (PAP)

kszy/ malk/gn/

Zobacz także

  • Przygotowania do pierwszej debaty prezydenckiej w Końskich. Fot. PAP/Adam Kumorowicz
    Specjalnie dla PAP

    Ekspertka: debata w Końskich tylko zdemotywuje wyborców

  • Adrian Zandberg Fot. PAP/Rafał Guz

    Zandberg: potrzebne jest weto prezydenta, aby zatrzymać prywatyzację ochrony zdrowia

  • Adrian Zandberg, fot. PAP/Marcin Gadomski

    Zandberg spotka się z prezydentem. Chce go przekonać do weta do ustawy o składce zdrowotnej

  • Wybory (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Politolog o wyborach: stawką dla Razem jest przetrwanie, dla Lewicy - pozycja w negocjacjach

Serwisy ogólnodostępne PAP