Afera z alkoholem w saszetkach. Dymisja na ważnym stanowisku

2024-10-02 14:41 aktualizacja: 2024-10-02, 16:25
Sklep na stacji paliw Fot. PAP/Jacek Turczyk
Sklep na stacji paliw Fot. PAP/Jacek Turczyk
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła w środę rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) Piotra Jabłońskiego i odwołała go z zajmowanego stanowiska - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na portalu X.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest wyspecjalizowaną agendą ministra zdrowia.

Dr n. med. Piotr Jabłoński jest specjalistą zdrowia publicznego. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w ochronie zdrowia a także certyfikowane szkolenie specjalizacyjne Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków. Doktoryzował się na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tytuł magistra zdobył na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Jabłoński jako dyrektor KCPU wywiadzie dla PAP w lipcu 2022 r. mówił m.in. o potrzebie opracowania kompleksowej reformy lecznictwa uzależnień. Podkreślał, że "szatkowanie" systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jest działaniem na niekorzyść pacjentów.

KCPU powstało w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tubki i saszetki z alkoholem

Media w ostatnim czasie informowały o sprzedawanym w sklepach alkoholu w tubkach, do złudzenia przypominających opakowania musów owocowych.

Do tej sprawy odniósł się we wtorek premier Donald Tusk.

"Skupimy się na tym, aby znaleźć skuteczną metodę, aby zablokować ten proceder związany z alkoholowymi saszetkami. Dzisiaj będziemy mieli pewność, jakie konsekwencje personalne będą wobec osób, które nie wykazały się odpowiednią czujnością w ostatnich dniach" - zapowiedział.

Premier dodał, że "postawił na baczność wszystkich urzędników", którzy mają za zadanie znaleźć "absolutnie skuteczne metody przeciwdziałania temu procederowi".

Natomiast KCPU oceniło w wtorek, że sprzedawanie napojów alkoholowych w opakowaniach przypominających opakowania musów owocowych, popularnych wśród dzieci i młodzieży, jest "wysoce nieetyczne".

W opublikowanym stanowisku KCPU stwierdziło, że należy rozważyć wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących pakowania i etykietowania napojów i produktów alkoholowych. Poinformowało, że we współpracy z Ministerstwem Zdrowia podejmuje kroki, by problem rozwiązać.(PAP)

kno/ mark/ lm/ mar/