Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: odejście od zerowego VAT-u na żywność związane z poprawą sytuacji gospodarczej

2024-03-12 15:45 aktualizacja: 2024-03-12, 16:00
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Albert Zawada
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Albert Zawada
Rezygnacja z zerowego VAT-u na żywność została podjęta w związku z poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce i spadkiem inflacji - poinformowała w Brukseli minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Ministerstwo finansów podjęła tę decyzję w sytuacji znacznej poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej Polski. Inflacja spada, jest znacznie niższa, niż wtedy, gdy takie obniżki VAT na żywność były konieczne. Stąd wybór momentu, w którym ta zmiana, która jest powrotem do dotychczasowej, poprzedniej stawki VAT, była myślę kluczowym czynnikiem" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk, która wzięła udział w spotkaniu ministrów pracy i polityki społecznej państw UE.

Dodała, że z jej pespektyw ważne jest że zerowa stawka zostanie utrzymana jeszcze przez kilka tygodni, obejmując okres świąteczny.

„Wiadomo, że to jest ten moment, kiedy polskie rodziny robią zakupy. (...) Nigdy oczywiście nie jest idealny moment na podejmowanie niepopularnych decyzji. Ale lepiej, żeby tego rodzaju decyzje (...) nie zapadały w newralgicznych momentach, nie zapadały przed świątecznymi zakupami, tylko były nieco odroczone i to z pewnością jest dobra informacja dla polskich rodzin” - dodała minister pracy i polityki społecznej.

Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji.

Jak przypomniało ministerstwo, obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, obowiązująca od 1 lutego 2022 r., została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym.

Tymczasem według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc., spadło tempo wzrostu cen żywności, a dodatkowo w kolejnych miesiącach zarówno inflacja, jak i tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej - argumentuje MF.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

jc/