Ambasador Szczerski: Polska zaangażowana jest w politykę rozwoju społeczeństwa

2024-02-07 07:05 aktualizacja: 2024-02-07, 11:07
Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zaangażowanie Polski w rozwój społeczeństwa ma charakter ciągły i kształtuje zarówno naszą politykę wewnętrzną, jak i na forum międzynarodowym – mówił we wtorek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na 62. sesji Komisji Rozwoju Społecznego.

Przypomniał, że Polska jest zarówno członkiem Komisji Rozwoju Społecznego, jak i Rady Gospodarczo-Społecznej. Za nadrzędne zadanie Szczerski uznał eliminację ubóstwa.

„Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju odbiega od potrzeb ze względu na ostatnie kryzysy, w tym rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i jej globalnym konsekwencjom, takim jak brak bezpieczeństwa żywnościowego i gwałtowny wzrost cen energii, co pogłębiło ubóstwo” – podkreślił stały przedstawiciel RP przy ONZ.

W nawiązaniu do 30. rocznicy Światowego Roku Rodziny zaznaczył, że Polska traktuje obie kwestie, eliminację ubóstwa i wsparcie rodziny, niezwykle poważnie i ustanawia środki mające na celu ich połączenie.

Szczerski zwrócił uwagę na to, że ochrona socjalna obejmuje też członków społeczeństwa, którzy jej potrzebują ze względu na dużą podatność na zagrożenia. Wymienił priorytety w „Krajowym Programie Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu” 2021-2027. Poza wsparciem rodzin, obejmują one: przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży; przeciwdziałanie bezdomności; rozwój usług społecznych dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz innych potrzebujących wsparcia, jak też wspieranie integracji cudzoziemców.

Ambasador odniósł się do członkostwa Polski w Radzie Gospodarczo-Społecznej, któremu przyświeca motto: „Rozwój w Solidarności”.

„Solidarność jest historycznym pojęciem znaczącym dla Polski, ale dziś oznacza, że jesteśmy na to gotowi i chętni dzielić się naszymi doświadczeniami transformacyjnymi z naszymi partnerami. To opowieść o pokojowej transformacji instytucji państwowych, gospodarki i budowanie spójności społecznej” – akcentował Szczerski.

W kontekście zrównoważonego rozwoju zauważył, że nieodłącznym elementem osiągnięcia tego celu jest budowanie silnych instytucji, w tym państwowych, kierujących się zasadami dobrego zarządzania, promocją i ochroną praw człowieka oraz podstawowymi wolnościami leżącymi u podstaw ich funkcjonowania.

„Polska jest przekonana, że łącząc wysiłki wielu podmiotów, wzbogacone przez wolę polityczną i kompleksową politykę, będziemy realizować cele zrównoważonego rozwoju, w tym eliminację ubóstwa, przywracając je na właściwe tory” – konkludował ambasador Szczerski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/