„Powierzenie funkcji w prezydium ECOSOC jest wyrazem uznania dla roli i ambicji Polski w polityce rozwojowej ONZ. Problematyka zrównoważonego rozwoju to drugi obok kwestii pokoju i bezpieczeństwa najważniejszy obszar działalności ONZ w Nowym Jorku. Bardzo istotne jest, że jako Polska mamy możliwość wpływania na agendę rozwojową ONZ. A kształtować ją będziemy zgodnie z mottem naszego członkostwa w ECOSOC: 'Solidarny rozwój', co może stać się polską marką w tej polityce” – powiedział ambasador.
Jak wyjaśniło w oświadczeniu przekazanym PAP Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, do polskich priorytetów w ECOSOC należą: budowanie odporności społeczeństw na kryzysy, zmniejszanie nierówności oraz wzmacnianie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Nowym przewodniczącym ECOSOC został ambasador Kanady Robert Rae. Ponadto w prezydium zasiądą przedstawiciele Nepalu, Kostaryki i grupy afrykańskiej, którzy wraz z ambasadorem Szczerskim reprezentują wszystkie grupy regionalne ONZ.
ECOSOC jest najważniejszym organem ONZ koordynującym działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezydium kieruje pracami ECOSOC i reprezentuje je w relacjach z państwami i innymi organami ONZ. Rada składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska została wybrana do tego gremium w minionym roku na lata 2024-2026.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
kgr/