O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Andrzej Bukowiecki: niewielu było aktorów tak magnetyzujących jak Alain Delon

Niewielu było aktorów tak magnetyzujących, przyciągających uwagę, jak Alain Delon. Dzięki temu losy bohaterów, w których się wcielał, śledziło się ze zdwojonym zainteresowaniem - powiedział PAP krytyk i filmoznawca Andrzej Bukowiecki o zmarłym w wieku 88 lat francuskim artyście.

O śmierci Delona poinformowała w niedzielę rano agencja AFP, powołując się na dzieci aktora.

Najważniejsze role gwiazdora wspominał w rozmowie z PAP filmoznawca Andrzej Bukowiecki. Jak podkreślił, Delon był "twarzą nowego kina, wykraczającego poza francuską Nową Falę". "Rzeczywiście, we francuskich około nowofalowych filmach - przede wszystkim w ekranizacji powieści 'Utalentowany pan Ripley' Patricii Highsmith, czyli we 'W pełnym słońcu' René Clémenta, i w dwóch innych filmach tego reżysera - od razu dał się poznać od najlepszej strony. Ale pamiętajmy również o jego rolach w arcydziełach Luchino Viscontiego - 'Rocco i jego bracia' oraz 'Lampart' - i genialnym 'Zaćmieniu' Michelangelo Antonioniego. Już te filmy pokazują, że Alain Delon grywał u boku wielkich gwiazd kina europejskiego - Moniki Vitti, Claudii Cardinale, Annie Girardot" - powiedział.

Więcej

Alain Delon. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Macron o Delonie: francuski pomnik, który sprawił, że świat mógł śnić

Delon był podziwiany nie tylko za wielki aktorski talent, ale też urodę amanta. Według krytyka filmowego słuszne jest spostrzeżenie, że chłodna, posągowa twarz aktora przywodziła skojarzenie z kotem polującym na mysz. "Coś w tym jest. To była twarz stonowana, nieskłonna do nadekspresji, a jednocześnie dało się z niej wyczytać emocje jego bohaterów. Choć w filmach kostiumowych był bardziej ucharakteryzowany, nie zabiegał o metamorfozy twarzy. A jednak nigdy się w tych rolach nie powtarzał. To świadczy o jego wybitnym talencie" - stwierdził.

Bukowiecki zwrócił uwagę, że epoka nowego kina przeminęła w połowie lat 60., ale "dla Delona nie oznaczało to katastrofy". "Przeciwnie, ze swoją aparycją, stylem gry - dopracowanym już wtedy do perfekcji - doskonale odnalazł się w kinie sensacyjnym, chociażby u Jeana-Pierre'a Melville’a we 'W kręgu zła' i 'Samuraju' oraz w znakomitym 'Klanie Sycylijczyków' Henriego Verneuila. To był drugi etap jego kariery, w którym podtrzymał swoją popularność, a może nawet ją zwiększył. Natomiast mniej znany był jako aktor teatralny. Wystąpił zaledwie w kilku - bodajże siedmiu - przedstawieniach teatralnych, ale to oczywiście o niczym nie świadczy. Był aktorem, którego kochała kamera" - zaznaczył.

Dodał, że Delon zdobył głównie honorowe nagrody za całokształt twórczości. "Niewielu było na ekranie aktorów tak magnetyzujących, przyciągających uwagę. Często był obsadzany w rolach bohaterów negatywnych, cynicznych – gangsterów, morderców - ale nie zawsze. W filmie 'Rocco i jego bracia' zagrał bardzo szlachetną rolę chłopca z sycylijskiej rodziny, który poświęca się dla swojego brata. Niezależnie od tego, jaką postać grał, trudno było oderwać od niego wzrok. Dzięki temu losy bohatera, w którego się wcielał, śledziło się ze zdwojonym zainteresowaniem" - podsumował filmoznawca.

Alain Delon urodził się 8 listopada 1935 r. w Sceaux. Był ikoną kina europejskiego lat 60. i 70. XX w. odnoszącą sukcesy zarówno komercyjne, jak i artystyczne. W 1977 r. otrzymał nominację do Cezara za tytułową rolę w "Panu Kleinie" Josepha Loseya. W 1985 r. statuetkę tę zapewniła mu kreacja w "Naszej historii" Bertranda Bliera.

W 1995 r. doceniono go Honorowym Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości. W 2019 r. podczas festiwalu w Cannes odebrał Honorową Złotą Palmę. "Jest jedna rzecz na świecie, której jestem absolutnie pewien i z której jestem dumny. To moja kariera (...). Swoją pracę wykonywałem przez całe życie i robiłem to najlepiej jak mogłem" – podkreślił aktor, odbierając nagrodę. W tym samym roku doznał udaru.

Zmarł w swoim domu w Douchy. Miał 88 lat. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

kgr/

Zobacz także

  • Alain Delon. Fot. PAP/ EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Powstaje film o Alainie Delonie i aferze, która wstrząsnęła Francją

  • Alain Delon, fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Alain Delon zgromadził znaczną fortunę. Jak wielki pozostawił spadek i komu przypadnie?

  • Alain Delon. Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Francja: fani żegnają słynnego aktora Alaina Delona [WIDEO]

  • Alain Delon. Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Prof. Lubelski: Alain Delon zdobył sławę przede wszystkim jako aktor wielkich reżyserów

Serwisy ogólnodostępne PAP