O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Babiogórski Park Narodowy do turystów: nie używajcie petard i sztucznych ogni

O szacunek do piękna dzikiej przyrody i celebrowanie Nowego Roku bez fajerwerków oraz petard zaapelował w poniedziałek Babiogórski Park Narodowy do turystów, którzy wybiorą się w sylwestrowy wieczór na szczyt Babiej Góry.

Pasmo Babiogórskie. Fot. PAP/Marek Angiel
Pasmo Babiogórskie. Fot. PAP/Marek Angiel

„Prosimy: nie używajcie petard i ogni sztucznych. Nie zakłócajcie spokoju zwierzętom. Babia Góra jest ostoją dzikiej zwierzyny, która nie jest do tego przyzwyczajona. Wskutek gwałtownych wystrzałów i rozbłysków może ucierpieć. Na Babiej Górze człowiek jest gościem” – powiedział Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Więcej

Karpaty - Beskid Żywiecki i Pasmo Babiogórskie, widok z góry Pilsko na Babią Górę. Fot. PAP/Marek Angiel

Babiogórski Park Narodowy zamyka z końcem lutego trasy narciarskie

O powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych zaapelowała także Państwowa Rada Ochrony Przyrody. „Szkody przyrodnicze powodowane przez kanonadę obserwuje się zarówno poza terenami zabudowanymi, jak i w centrach miast. Na początku stycznia regularnie znajdowane są martwe zwierzęta. Sylwestrowa noc bywa szczególnie tragiczna dla ptaków, które w panice wzbijają się do lotu, a w ciemności niektóre z nich rozbijają się o różne przeszkody. Inne zwierzęta, na skutek hałasu i błysków wywołanych przez fajerwerki, są wybudzane ze snu zimowego, co zmniejsza ich szanse na przetrwanie zimy” – napisano w apelu.

Rada zwróciła uwagę, że w okresie noworocznym wielu właścicieli psów i kotów musi podawać im środki uspokajające. Ogromny stres przeżywają zwierzęta w schroniskach, ośrodkach rehabilitacji, azylach oraz ogrodach zoologicznych.

"Badania wykazują, że eksplozje sztucznych ogni oddziałują na zwierzęta w promieniu co najmniej 10 km. Oznacza to, że w Polsce jest niewiele miejsc wolnych od "efektu nocy sylwestrowej"” – podkreśliła rada.

Ratownicy GOPR przestrzegli, że wędrówka w najwyższe partie Beskidów, szczególnie nocą, jest niebezpieczna. Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Pomoc w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

szf/ agz/ ep/

Zobacz także

  • Karpaty - Beskid Żywiecki i Pasmo Babiogórskie, widok z góry Pilsko na Babią Górę. Fot. PAP/Marek Angiel

    Babiogórski Park Narodowy zamyka z końcem lutego trasy narciarskie

  • Trasa narciarska. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Babiogórski Park Narodowy otworzy cztery trasy narciarskie

  • Babiogórski Park Narodowy. Fot. PAP/Marek Angiel

    Babiogórski Park Narodowy apeluje, by nie dokarmiać dzikich zwierząt

  • Żbik. Fot. screen Babiogórski Park Narodowy

    Fotopułapka nagrała żbika na Babiej Górze. To pierwszy taki przypadek w Babiogórskim Parku Narodowym [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP