Minister kultury napisał na Platformie X, że "11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych a jeden sąd w Warszawie odmówił". "Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Piebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni" - ocenił.
11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych a jeden sąd w Warszawie odmówił. Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Plebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni. #AniKrokuWstecz
— Bartłomiej Sienkiewicz (@BartSienkiewicz) January 22, 2024
Referendarz sądowy Sadu Rejonowego w Warszawie (XIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego) Karolina Ilczuk oddaliła wniosek o wpis do KRS zmian dotyczących rozwiązania Polskiego Radia S.A. Szef MKiDN pod koniec grudnia, powołując się na zapisy Kodeksu spółek handlowych, odwołał rady nadzorcze i prezesów spółek mediów publicznych i powołał nowych. Następnie - po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, w której zapisano 3 mld zł dotacji na media publiczne w 2024 r. - podjął decyzję o postawieniu spółek w stan likwidacji. 11 stycznia sąd rejestrowy oddalił wniosek o zmianę wpisu do KRS zarządu Polskiego Radia. Postanowienie zostało podpisane przez referendarza sądowego Karolinę Ilczuk.
Po dzisiejszej decyzji minister kultury zapowiedział m.in. że "z chwilą złożenia przez Polskie Radio S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego (wpis w rejestrze), co nastąpi zapewne niezwłocznie, dokonany wpis traci wszelką moc do czasu rozpoznania skargi przez sąd, a w następnej kolejności ewentualnej apelacji przez sąd drugiej instancji". (PAP)
Autor: Olga Łozińska
jos/