O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Będzie płacenie cudzoziemcom za wyjazd z Polski? Szef MSWiA zabiera głos

Z MSWiA nie wyjdzie żadne rozwiązanie, które by zakładało, że z pieniędzy polskich podatników będziemy komukolwiek płacić, żeby wyjeżdżał z Polski - zapewnił w piątek szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do planowanej zmiany przepisów.

Pasażerowie na lotnisku Chopina Fot. PAP/Albert Zawada
Pasażerowie na lotnisku Chopina Fot. PAP/Albert Zawada

Więcej

Dziecko na przejściu granicznym Fot. PAP/Darek Delmanowicz

RPO i RPD: każdy małoletni cudzoziemiec bez opieki powinien mieć zapewnioną reprezentację

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, którego założenia niedawno pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych rządu, przewiduje m.in. "wprowadzenie gotówkowej formy realizacji pomocy w reintegracji cudzoziemców po ich powrocie do państwa pochodzenia".

W rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk wyjaśniał, że przepis "ułatwi skłanianie cudzoziemców do powrotu do państw ich pochodzenia". Dodał, że z takich zachęt do dobrowolnego powrotu korzystają również inne państwa i organizacje.

Zapytany w piątek o ten pomysł szef MSWiA Tomasz Siemoniak zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad projektami ustaw, które mają wdrożyć strategię migracyjną przyjętą przez rząd. 

"Pojawiają się różne pomysły, toczy się dyskusja. Mogę zapewnić opinię publiczną, że z MSWiA nie wyjdzie żadne rozwiązanie, które by zakładało, że z pieniędzy polskich podatników będziemy komukolwiek płacić, żeby wyjeżdżał z Polski" - zaznaczył Siemoniak.

Zezwolenia na pobyt i rezydenta. Zmiany w składaniu wniosków

Założenia projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw zakładają również zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE - z formy papierowej na elektroniczną z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).

Obecnie wniosek o udzielenie powyższych zezwoleń cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wyłącznie na urzędowym formularzu, według wzorów określonych w aktach wykonawczych do ustawy o cudzoziemcach, w formie papierowej, osobiście w siedzibie urzędu wojewódzkiego.

Więcej

Kontrola trzeźwości. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rewolucja w przepisach ruchu drogowego. Rząd chce skończyć z łamaniem zakazów prowadzenia i pijanymi na drogach

Zmiana ma m.in. usprawnić procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i skrócić kolejki do urzędów, wynika również z konieczności obsłużenia wzrastającej liczby wniosków o legalizację pobytu w Polsce.

MOS ma być prowadzony przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Prawo dostępu do MOS będzie przysługiwało cudzoziemcom chcącym złożyć wniosek, a także osobom, które mogą złożyć wniosek w imieniu małoletniego cudzoziemca, osoby ubezwłasnowolnionej lub osoby małoletniej bez opieki.

Projektowane przepisy wprowadzają także nowe rozwiązania m.in. w zakresie procedury udzielania zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, w sytuacji gdy cudzoziemiec, którego wniosek dotyczy, przebywa poza granicami Polski, a o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wnioskuje członek jego rodziny zamieszkujący już na terytorium naszego kraju. W projekcie zaproponowano m.in. wprowadzenie definicji członka rodziny rozdzielonej oraz odrębnego wzoru formularza wniosku o udzielenie takiego zezwolenia.

Regulacja zakłada ponadto utworzenie instytucji pouczenia cudzoziemca o obowiązku niezwłocznego wyjazdu na terytorium państwa, do którego cudzoziemiec udaje się, wykonując nakazującą powrót decyzję, wydaną przez organ państwa stosującego unijną dyrektywę dotyczącą powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.(PAP)

mchom/ aba/ ktl/ mar/

Zobacz także

  • CIC opierają się na formule tzw. jednego okienka Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

    Centra Integracji Cudzoziemców - wsparcie w sprawach urzędowych, nie ośrodki pobytowe

  • Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Fot. PAP/Leszek Szymański

    ZUS: coraz mniej umów o dzieło, ale nie z cudzoziemcami

  • Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas wykonywania czynności służbowych z cudzoziemcami, fot. strazgraniczna.pl

    14 cudzoziemców deportowanych z Polski. Wśród nich Gruzin podejrzewany o terroryzm

  • Krzysztof Bosak, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Bosak: mamy w Polsce eksplozję przestępczości cudzoziemców

Serwisy ogólnodostępne PAP