Wykopaliska przeprowadzono w wiosce Kansaj. Prace trwały od 20 do 28 października, wzięli w nich udział rosyjscy paleontolodzy z Jekaterynburga, Petersburga i Moskwy, oraz dwóch naukowców z Tadżykistanu. Badaczom nie udało się jednak ustalić, z jakiej części ciała dinozaura pochodzi kość. „Zostanie to wyjaśnione w toku dalszych badań” – powiedział Umied Nabijew, jeden z tadżyckich członków ekspedycji.
To nie pierwsze tego typu znaleziska w tej wiosce. W latach 60. XX wieku Instytut Paleontologiczny Akademii Nauk ZSRR kierowany przez słynnego paleontologa Anatolija Rożdiestwienskiego odkrył tu prawie całkowicie zachowaną kość udową Therizinosaurusa – dinozaura z grupy celurozaurów oraz szereg drobniejszych kości tych wymarłych zwierząt.
W latach 80. XX stulecia słynny rosyjski paleontolog Lew Nesow odkrył tu szczątki ssaków z okresu kredy.
W obecnie prowadzonych badaniach, którymi kierował profesor Pawieł Skuczas, kierownik Katedry Zoologii i Kręgowców na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, główną uwagę poświęcono szczątkom drobniejszych zwierząt - ryb, jaszczurek, żab, krokodyli i żółwi. „Współczesne żaby nie zmieniły się zbytnio i mają takie same kształty i rozmiary jak ich przodkowie” – powiedział jeden z uczestników ekspedycji.
Wykopaliska mają być kontynuowane
Wykopaliska mają być kontynuowane w maju przyszłego roku. Naukowcy zamierzają zbadać nowe stanowiska w Kansaj. Ze względu na wydobycie surowców do produkcji cementu, w okolicy wykopano nowe kaniony interesujące dla paleontologów.
Część szczątków kostnych została przekazana do Muzeum Historyczno-Krajoznawczego Obwodu Sogdyjskiego. Przechowywane są w nim m.in. szczątki znalezionego w 2013 roku również w Tadżykistanie mamuta południowego.
Co ciekawe jeden z uczestników badań, tadżycki naukowiec Umied Nabijew jest jedyną obecnie studiującą paleontologię osobą w całym Tadżykistanie. Spowodowane jest to brakiem kadr naukowych. Ostatnim znanym w świecie naukowym paleontologiem z Tadżykistanu był Szarif Szarapow, który zmarł w 2023 roku.
„W ubiegłym roku nasz uniwersytet rozpoczął współpracę z rosyjskimi naukowcami, którzy wyrazili chęć nauczania paleontologii. Zaproponowano mi studiowanie tej dziedziny w Instytucie Zoologii i Parazytologii Narodowej Akademii Nauk Tadżykistanu i jak dotąd jestem jedynym studentem, który wybrał tę specjalność” - mówi młody naukowiec.
Jego opiekunem jest Dmitrij Gimranow, kandydat nauk biologicznych, pracownik Instytutu Ekologii Roślin i Zwierząt Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk. Brał on również udział w obecnej ekspedycji w Kansaj. (PAP)
kat/ agt/gn/