O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biuro premiera Izraela: zawieszamy zwolnienie więźniów, bo Hamas narusza porozumienie

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas – ogłosiło w niedzielę nad ranem biuro premiera Benjamina Netanjahu, oskarżając Hamas o łamanie umowy.

Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

W komunikacie, przytaczanym przez portal Times of Israel, kancelaria premiera Izraela odniosła się między innymi do propagandowych "uroczystości" organizowanych przez Hamas przy okazji uwalniania zakładników.

"W świetle powtarzających się naruszeń Hamasu, w tym ceremonii, które poniżają naszych zakładników, i cynicznego używania ich w celach propagandowych, zapadła decyzja o opóźnieniu uwolnienia terrorystów, zaplanowanego na wczoraj, aż zagwarantowane zostanie kolejne uwolnienie zakładników bez poniżających ceremonii" – napisano.

Times of Israel ocenia, że decyzja ogłoszona przez biuro Netanjahu może doprowadzić do wycofania się z umowy o zawieszeniu broni, w ramach której Hamas wypuścił już 25 żywych zakładników i przekazał Izraelowi ciała czworga innych. W Strefie Gazy wciąż przetrzymywane są 63 osoby, w tym co najmniej 20 żywych – zaznaczył portal.

Więcej

Sziri Bibas. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Hamas oddał rodzinie ciało Sziri Bibas. Wcześniej przez pomyłkę przekazał szczątki innej kobiety

Tymczasowe zawieszenie broni trwa od 19 stycznia i jest zaplanowane do początku marca, a jego przedłużenie jest niepewne.

Do soboty w ramach porozumienia przeprowadzono sześć rund wymiany zakładników na palestyńskich więźniów. Uwolniono w nich łącznie 19 Izraelczyków i 1135 Palestyńczyków. Hamas wypuścił też pięciu Tajlandczyków, którzy również zostali porwani 7 października 2023 r., ale nie byli objęci porozumieniem rozejmowym.

Trwająca ponad 15 miesięcy wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. W walkach zginęło ponad 48 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.(PAP)

wia/ sp/kgr/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/AP POOL/MAYA ALLERUZZO / POOL

    Netanjahu: jesteśmy wściekli na potwory z Hamasu, zniszczymy ich

  • Siły izraelskie przy granicy z Syrią, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izraelscy żołnierze pozostaną w Libanie, mimo upływu terminu wycofania [WIDEO]

  • Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/MAYA ALLERUZZO/POOL

    Wznowienie wojny? Netanjahu postawił ultimatum Hamasowi

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

    Erdogan: o propozycji USA w sprawie Palestyńczyków nie warto nawet rozmawiać

Serwisy ogólnodostępne PAP