Chcesz dowiedzieć się, czym są ziny? Niezależni twórcy zaprezentują swoje dzieła w Lengrenówce

2024-09-06 14:29 aktualizacja: 2024-09-09, 13:00
Lengrenówka - pracownia Muzeum Karykatury w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Lengrenówka - pracownia Muzeum Karykatury w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Trzecie Targi Zinów odbędą się 7 września w warszawskiej Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury. Wydarzenie zgromadzi artystów, autorów i wydawców, którzy zaprezentują swoje ziny – samodzielnie tworzone magazyny, komiksy i inne kreatywne publikacje.

Odwiedzający będą mogli zanurzyć się w świecie alternatywnych form sztuki, porozmawiać z twórcami, kupić ciekawe produkcje oraz uczestniczyć w warsztatach – mówi PAP.PL Michał Rzecznik, współorganizator wydarzenia.

Ziny to rodzaj publikacji, który znajduje się na przecięciu self-publishingu, sztuki i kultury alternatywnej. Są tworzone przez niezależnych autorów, artystów i entuzjastów, którzy chcą przekazywać światu swoje pomysły, poglądy i kreatywne eksperymenty, bez ograniczeń ze strony tradycyjnych mediów. Już 7 września Warszawska Lengrenówka zgromadzi niezależnych artystów, autorów i wydawców, którzy zaprezentują swoje dzieła.

"Najczęściej ziny to wydawnictwa artystyczne, dotyczące sztuki, fotografii lub też ilustracji komiksu. Na Targach w Lengrenówce będą głównie wydawnictwa artystyczne, komiksowe. To są już trzecie Targi Zinów, czyli mamy już jakąś drobną tradycję" – opowiada Michał Rzecznik, współorganizator wydarzenia.

Według niego, zainteresowanie takimi wydarzeniami ze strony twórców jest spore i w Polsce co tydzień odbywają się tego typu targi.

Współorganizator Targów Zinów mówi, że zinów nie można kupić w księgarniach, a w internecie ciężko je znaleźć. "Są to bardzo drobne nakłady: dziesięć, piętnaście egzemplarzy, jakieś prace, które są robione nawet ręcznie. Ziny mogą zainteresować kolekcjonerów, bo przy tak małych nakładach i ciekawych wydawnictwach oczywiście wartość tych prac będzie rosła" – twierdzi.

Współrozmówca PAP.PL podkreśla, że każdą publikację można czytać w różnym tempie. "Niektóre zawierają więcej treści, mają większą formę i wykorzystują też bardziej skomplikowane formy drukarskie jak techniki typu sitodruk czy riso druk, czyli techniki, które są trudne w produkcji" – wyjaśnia Rzecznik.

Na wydarzeniu ziny będą sprzedawane bezpośrednio przez twórców, więc na miejscu można będzie "z nimi porozmawiać, możemy przejrzeć ten zin, dostać autograf, sami się czegoś nauczyć. W czasie naszych targów będziemy mieli też warsztaty z malowania gwaszem. Jest to dosyć trudna technika malarska i mało popularna w Polsce. Za to świetna do kolorowania komiksów. Podczas Targów Zinów będziemy mieli wystawę młodej artystki XUH, która tworzy komiksy w stylu mangi, ale też trochę w stylu kina nowej przygody, a nawet horroru" - dodaje.

"Myślę, że jest to interesujący ruch młody, świeży. Jeżeli się poszukuje czegoś nowego, czegoś, z czym się jeszcze nie zetknęło, to Targi Zinów na pewno będą odkryciem" – podsumowuje Michał Rzecznik. (PAP)

Autor: Roman Havryshchak